Dwa tygodnie do majówki. Jaka będzie pogoda w Polsce?

Oprac.: Tomasz Kromp

Aktualizacja

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Polacy już szykują plany na spędzenie długiego weekendu. Jaka będzie pogoda na majówkę? Miłośnicy wygrzewania się na słońcu nie będą zadowoleni z prognoz, bowiem nie napawają one optymizmem. Aura może być deszczowa oraz chłodna i to w całej Polsce.

article cover
123RF/PICSEL

Prognoza pogody na majówkę 2024

Ze wstępnych prognoz wynika, że pierwsze dni maja mogą być zdecydowanie chłodniejsze od analogicznych okresów w ubiegłych latach. Zgodnie z prognozą długoterminową ECMWF opublikowaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w 18 tygodniu (od 29 kwietnia do 5 maja) średnia temperatura powietrza w poszczególnych częściach Polski może osiągnąć od 8 do 12 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o opady, to w przytoczonej prognozie największe prawdopodobieństwo przekroczenia sumy opadu powyżej 20 mm dotyczy południowej części Polski. W wielu częściach naszego kraju może wystąpić wówczas umiarkowany deszcz lub mżawka. Suma opadów prawdopodobnie utrzyma się powyżej normy w większości regionów.

Warto zaznaczyć, że przewidywania długoterminowe zwykle są obarczone pewnym błędem. Aktualne prognozy pogody mogą ulec diametralnej zmianie, wobec czego warto śledzić je na bieżąco.

Jaka pogoda na resztę maja?

Zgodnie z aktualnymi prognozami modelu ECMWF, wraz z kolejnymi tygodniami maja powinno robić się coraz cieplej. Pod koniec miesiąca średnia temperatura powietrza powinna utrzymywać się na poziomie 12-15 stopni Celsjusza. W wielu regionach Polski średnie temperatury maksymalne mogą wynosić nawet 18-19 stopni Celsjusza.

A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o opady? W teorii, sytuacja z deszczem może być bardzo podobna jak w przypadku początku miesiąca. Na resztę maja prognozy zapowiadają zbliżone wartości, jeśli chodzi o prawdopodobieństwo przekroczenia sumy opadu powyżej 20 mm. Wobec tego można spodziewać się umiarkowanych opadów deszczu i mżawek.

Podobnie jak wcześniej, tu również trzeba brać prognozy długoterminowe z pewnym dystansem. Im dalszy okres bierze się pod uwagę, tym większe prawdopodobieństwo, że konkretne przewidywania mogą ulec znaczącej zmianie.

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas