Dwa tygodnie do majówki. Jaka będzie pogoda w Polsce?

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Polacy już szykują plany na spędzenie długiego weekendu. Jaka będzie pogoda na majówkę? Miłośnicy wygrzewania się na słońcu nie będą zadowoleni z prognoz, bowiem nie napawają one optymizmem. Aura może być deszczowa oraz chłodna i to w całej Polsce.

Prognoza pogody na majówkę 2024

Ze wstępnych prognoz wynika, że pierwsze dni maja mogą być zdecydowanie chłodniejsze od analogicznych okresów w ubiegłych latach. Zgodnie z prognozą długoterminową ECMWF opublikowaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w 18 tygodniu (od 29 kwietnia do 5 maja) średnia temperatura powietrza w poszczególnych częściach Polski może osiągnąć od 8 do 12 stopni Celsjusza

Jeśli chodzi o opady, to w przytoczonej prognozie największe prawdopodobieństwo przekroczenia sumy opadu powyżej 20 mm dotyczy południowej części Polski. W wielu częściach naszego kraju może wystąpić wówczas umiarkowany deszcz lub mżawka. Suma opadów prawdopodobnie utrzyma się powyżej normy w większości regionów.  

Reklama

Warto zaznaczyć, że przewidywania długoterminowe zwykle są obarczone pewnym błędem. Aktualne prognozy pogody mogą ulec diametralnej zmianie, wobec czego warto śledzić je na bieżąco.

Przeczytaj też: Pogoda szykuje przykry manewr na majówkę. Może przekroczyć normy

Jaka pogoda na resztę maja?

Zgodnie z aktualnymi prognozami modelu ECMWF, wraz z kolejnymi tygodniami maja powinno robić się coraz cieplej. Pod koniec miesiąca średnia temperatura powietrza powinna utrzymywać się na poziomie 12-15 stopni Celsjusza. W wielu regionach Polski średnie temperatury maksymalne mogą wynosić nawet 18-19 stopni Celsjusza

A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o opady? W teorii, sytuacja z deszczem może być bardzo podobna jak w przypadku początku miesiąca. Na resztę maja prognozy zapowiadają zbliżone wartości, jeśli chodzi o prawdopodobieństwo przekroczenia sumy opadu powyżej 20 mm. Wobec tego można spodziewać się umiarkowanych opadów deszczu i mżawek.

Podobnie jak wcześniej, tu również trzeba brać prognozy długoterminowe z pewnym dystansem. Im dalszy okres bierze się pod uwagę, tym większe prawdopodobieństwo, że konkretne przewidywania mogą ulec znaczącej zmianie.

Polecamy na Antyweb: U tych operatorów opłaca się jeszcze kupować smartfony w abonamencie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prognoza pogody | majówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy