Nawałnica była tak potężna, że grad wylewał się nawet z toalet

W całej Europie panują trudne warunki pogodowe. Niektóre sytuacje są naprawdę ekstremalne - potężna nawałnica doprowadziła m.in. do tego, że grad wybijał nawet z toalet. Zdjęcia pokazują skalę wydarzenia.

W całej Europie panują trudne warunki pogodowe. Niektóre sytuacje są naprawdę ekstremalne - potężna nawałnica doprowadziła m.in. do tego, że grad wybijał nawet z toalet. Zdjęcia pokazują skalę wydarzenia.
W Europie przechodzą burze i gradobicia. /MOs810, CC BY-SA 4.0/ X, Nic_van_Ansem /Wikimedia

Przez europejskie kraje przetaczają się od tygodnia gwałtowne burze, intensywne gradobicia, wieje także silny wiatr.

IMGW ostrzega Polaków przed załamaniem pogody, z różnych stron kraju napływają informacje o zniszczeniach, do których doprowadziły odchylenia meteorologiczne. Ale nie tylko u nas dochodzi do ekstremalnych sytuacji.

Burze i gradobicia. Prognozy nie pozostawiają złudzeń

Aktualnie w całej Europie panuje pogodowa ruletka. Codziennie z różnych stron napływają informacje o anomaliach meteorologicznych i ekstremalnych warunkach. W Polsce silne deszcze i gradobicie doprowadziły już do wielu zniszczeń, pod wodą znalazło się m.in. Gniezno. 

Reklama

Mieszkańcy wielu miast przez nawałnice zmagają się z licznymi problemami, np. zalanymi mieszkaniami, autami i lokalami usługowymi oraz ogromem innych zniszczeń. Widać to chociażby w wiadomościach z różnych krajów - siły natury dały się we znaki także m.in. mieszkańcom holenderskiego miasteczka. 

Pogodowy armagedon. Grad wylewał się nawet z toalet

Prawdziwy armagedon, podobny do tego, który rozegrał się w Gnieźnie, miał miejsce także w Holandii. Najbardziej ucierpiało miasto Buitenpost, gdzie nawałnica była tak silna, że nie dało się wjechać do miejscowości autem, bo ulice zamieniły się w rzeki. Natomiast z toalet w domach i lokalach usługowych wybijała woda, śmieci oraz grad.

Według danych z pomiarów radarowych, w Buitenpost w godzinę mogło spaść nawet 100-110 mm opadów, czyli inaczej określając, 100-110 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Mieszkańcy holenderskiego miasteczka udostępniają w sieci filmy i zdjęcia, na których widać skalę zniszczeń.

Ekstremalne warunki pogodowe doprowadziły do ewakuacji

Ze względu na fakt, że nawałnica zalewała ulice i domy w szybkim tempie, zarządzono także ewakuację. Konieczne było m.in. opuszczenie lokalnego ośrodka opiekuńczego, gdzie obfite opady również doprowadziły do problemów z kanalizacją. Drogą tą do domu opieki zaczęła wdzierać się woda i grad.

- Grad wylewał się z toalet. To było niesamowicie dziwne. Gdyby nie było mnie na miejscu, to nigdy bym w to nie uwierzył - przekazał Oebele Brouwer, wójt gminy Achtkarspelen w rozmowie z lokalnymi mediami.

Podobnie jak w Polsce, w Holandii również agencja meteorologiczna ponownie wydała ostrzeżenia przed nawałnicami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Europa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy