Pogoda zwariowała. Czekają nas wichury i ponad 30-stopniowe ocieplenie
Wszystko na to wskazuje, że końcówka pierwszego miesiąca 2024 roku zapowiada się wyjątkowo zmiennie, jeśli chodzi o pogodę. Nad Skandynawię nadciąga cyklon Eris, dzięki któremu w Polsce, zwłaszcza północnej i południowej pojawią się wichury przekraczające 100 km/h. Dzięki napływowi ciepłego powietrza z południa temperatury wskażą nawet 11 st. C. Patrząc na minimalne temperatury z tego samego miesiąca, to wzrost o ponad 30 stopni!
Opady marznącego deszczu, gołoledź, silny wiatr i odwilż. Tak zapowiada się w najbliższym czasie pogoda na obszarze Polski. IMGW wydało ostrzeżenia 1 stopnia dla 10 województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Początek tygodnia pod znakiem silnego wiatru
Nad Morzem Norweskim znajduje się cyklon Eris, czyli ośrodek niskiego ciśnienia. W południowej części kontynentu, od Hiszpanii po Rosję mapy synoptyczne wskazują obecność ośrodków wyżowych. Duża różnica ciśnienia pomiędzy wyżem i niżem spowoduje nasilenie się wiatru, który w poniedziałek 22 stycznia będzie osiągał prędkość do 65 km/h, na Pomorzu do 75 km/h, a na obszarach podgórskich do 85 km/h. Szczególnie mocno będzie wiało na południu, wysoko w Karpatach wiatr przekroczy 110 km/h, a na Śnieżce osiągnie prędkość do 160 km/h, co spowoduje zamiecie śnieżne.
Szczególnie ciężkie warunki będą dla kierowców na północnym wschodzie i południowym zachodzie, gdzie opady marznącego deszczu mogą powodować gołoledź. Podobne warunki utrzymają się do środy. Do końca tygodnia będzie padał deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg, przy czym im bliżej weekendu, tym wiatr będzie słabszy.
Duże ocieplenie w ciągu miesiąca
Pierwsze dni stycznia przyniosły silny mróz. Nocą z poniedziałku na wtorek 08/09.01.2024 r. w Kętrzynie (woj. warmińsko-mazurskie) termometry wskazały -22 st. C. Jeszcze zimniej było w nocy 16/17 stycznia. W Suwałkach, czyli polskim biegunie zimna, temperatura spadła do -24 st. C.
W obecnym tygodniu napływające z południowego zachodu powietrze sprawi, że w zachodniej części kraju termometry wskażą nawet 11 st. C. Różnica temperatury na obszarze kraju w ciągu zaledwie jednego miesiąca może wynieść nawet 35 st. C.
Czy w lutym wróci zima?
Długoterminowe prognozy pogody nie są optymistyczne dla miłośników zimowego szaleństwa. Średnia maksymalna temperatura dla 5 tygodni (od 22 stycznia do 25 lutego 2024 roku) będzie wynosiła od 1-2 st. C. na wschodzie do 4-6 st. C. na zachodzie. Jedynie w Suwałkach może chwilowo spaść do 0 st. C., a w Tatrach do -1 st. C.