Satelita wykrył olbrzymie ilości groźnego gazu nad Polską
Satelita meteorologiczny wykrył nad Polską olbrzymie ilości metanu, który jest aż 28 razy silniejszym gazem cieplarnianym od dwutlenku węgla. Wyemitowaliśmy go w największych ilościach spośród wszystkich krajów Unii. Wiemy, jakie jest jego źródło.

Polska wyróżnia się w Unii Europejskiej pod względem emisji metanu, jednego z głównych gazów cieplarnianych przyczyniających się do ocieplenia klimatu. Raport naukowców w tej sprawie jest dla nas miażdżący.
Dane satelitarne z programu Copernicus Sentinel-5P wskazują, że głównym źródłem tych emisji są kopalnie węgla na Górnym Śląsku. Przemysł wydobywczy odpowiada za około 33 procent całkowitej emisji metanu z paliw kopalnych w latach 2008-2017.
Metan 28 razy silniejszy od dwutlenku węgla
Podziemne kopalnie stosują systemy wentylacyjne zapewniające przepływ powietrza, co pomaga rozrzedzić metan i regulować temperaturę dla bezpieczeństwa pracy. Niestety, gaz ten trafia do atmosfery jako tzw. "metan z powietrza wentylacyjnego" i przyczynia się do zmian klimatycznych.
Jako drugi najczęściej występujący antropogeniczny gaz cieplarniany, metan jest ponad 28 razy silniejszy niż dwutlenek węgla w zatrzymywaniu ciepła. Metan nie pochodzi wyłącznie z kopalń, jego emisje są również efektem działalności rolniczej, gospodarki ściekowej oraz procesów naturalnych, takich jak rozkład materii w terenach podmokłych.

Według Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska, 10 największych emitujących metan kopalń w Europie znajduje się w Polsce. W 2020 roku wyemitowały one do atmosfery ponad 282 tysiące ton tego gazu.
Analiza skumulowanych danych z lat 2018-2020 wykazała, że największe stężenia metanu koncentrują się w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, na zachód od Krakowa. To kluczowy region górniczy, w którym znajdują się liczne podziemne kopalnie węgla, stanowiące znaczące źródło emisji metanu.
Nowe technologie mogą pomóc wychwytywać metan
Aby ograniczyć emisję metanu, konieczne są nowe technologie i regulacje. Wdrażanie systemów wychwytywania metanu w kopalniach mogłoby znacznie zmniejszyć jego uwalnianie do atmosfery.
Ponadto, rozwój odnawialnych źródeł energii i stopniowe odchodzenie od węgla mogą pomóc w redukcji emisji, jednocześnie wspierając transformację energetyczną kraju. Działania na poziomie krajowym i unijnym mają kluczowe znaczenie dla ograniczenia wpływu metanu na klimat.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!