Upały i burze na początek lata. Czy można już korzystać z kąpielisk?
Ostatnie dwa dni przyniosły nam upały i burze. Ale to nie koniec, IMGW wydało kolejne ostrzeżenia. Zobacz, gdzie w weekend będzie można się wykąpać, a gdzie będzie padało i zagrzmi.
Początek długiego weekendu podzielił Polskę równoleżnikowo, na upalną i suchą północ i deszczowo-burzowe południe. W nadchodzących dniach nie wszyscy będą mogli cieszyć się słoneczną pogodą. IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem.
Jaka będzie pogoda w weekend?
W piątek deszcz może pojawić się niemal w całym kraju. Padać nie będzie nad morzem, w okolicy Suwałk, w południowej części woj. lubuskiego, oraz w rejonie Poznania. Burze możliwe na południu Polski, w okolicach Szczecina i Bydgoszczy.
Burzom towarzyszyć będą silne opady deszczu od 15 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Temperatura od 23 do 30 st. C. Nieco chłodniej w Tatrach, tam termometry wskażą około 18 st. C.
W sobotę słonecznie i bez opadów na północnym zachodzie Polski. Na pozostałym obszarze możliwe przelotne opady deszczu i lokalnie burze. Temperatura pozwoli nieco odpocząć ― w centrum i na zachodzie kraju do 27 st. C, na pozostałym obszarze 19-24 st. C, nad morzem i na Podhalu do 18 st. C.
W niedzielę pochmurnie i deszczowo w południowo-wschodniej części kraju. Na pozostałym obszarze słonecznie, ale chłodniej. Najwyższa temperatura, 24 st. C będzie na zachodzie Polski, w centrum 22 st. C, najchłodniej na południowym wschodzie, tam będzie około 17 st. C. Jeszcze niższa temperatura, 15 st. C, prognozowana jest na Podhalu.
Gdzie można się kąpać w weekend?
Tam, gdzie dopisze piękna pogoda, można odpocząć nad wodą. ― Długi dzień, wysokie temperatury ciągu dnia oraz ciepłe noce a do tego dużo słońca. Wszystkie te czynniki wpłynęły na wzrost temperatury wody w jeziorach oraz w Bałtyku ― informuje IMGW.
Temperatura wody w Bałtyku może jeszcze nie zachęcać do kąpieli, w zależności od miejsca będzie wynosiła od 12,3 do 17 st. C (do 19,1 st. C w rejonie Zatoki Gdańskiej). W jeziorach będzie znacznie cieplej. W wielu zbiornikach temperatura wody przekroczyła 21 st. C. Według zestawienia przygotowanego przez IMGW obecnie najcieplejszym jeziorem jest Gopło, tam woda nagrzała się do niemal 25 st. C. Podczas kąpieli należy jednak zawsze zachować szczególną ostrożność i rozwagę.
Za oknem słońce i wysokie temperatury. Czy mamy już lato?
Choć wysokie temperatury za oknem przywołują na myśl bardziej lato niż wiosnę, to kalendarzowe lato zaczyna się 22 czerwca. Nieco wcześniej, 21 czerwca o godzinie 16:58 będziemy obserwowali przesilenie letnie, czyli moment największego nachylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, a więc astronomiczny początek lata.
Z kolei 1 czerwca zaczęło się meteorologiczne lato i potrwa do 31 sierpnia. Ta data została ustalona przez meteorologów i klimatologów, aby badacze mogli porównywać zawsze te same okresy i na ich podstawie tworzyć modele porównawcze.