Wysokie czy niskie. Te aplikacje wiedzą, jakie jest dziś ciśnienie

Wysokie czy niskie - jakie jest aktualnie ciśnienie atmosferyczne? Jeśli zastanawiasz się, po co ci ta wiedza, musisz zdawać sobie sprawę, że ten bardzo istotny parametr wpływa również na twoje samopoczucie. Huśtawka pogodowa może negatywnie działać na zdrowie fizyczne i psychiczne. Dlatego warto mieć zainstalowaną w telefonie aplikację, która odpowie na ten problem.

Co to jest ciśnienie atmosferyczne?

Ciśnienie atmosferyczne to po prostu ciężar wywierany przez powietrze na powierzchnię Ziemi. Ma bezpośredni związek z siłą grawitacji. Zmienia się w zależności od wysokości nad poziomem morza i temperatury powietrza.

Im wyższa jest wysokość danej rzeźby terenu, czyli im wyżej jest ona nad poziomem morza, tym niższe będzie ciśnienie atmosferyczne. 

Dzieje się tak, ponieważ siła grawitacji utrzymuje większość powietrza blisko powierzchni, co wyjaśnia fakt, że wysokie pasma górskie mają bardziej rozrzedzone powietrze.

Temperatury również są decydującymi czynnikami dotyczącymi poziomów intensywności ciśnienia atmosferycznego. Z chemicznego punktu widzenia, gdy substancje są zimniejsze, cząsteczki łączą się, a gdy substancje są cieplejsze, cząsteczki oddalają się od siebie. Dlatego na obszarach Ziemi, gdzie temperatury są niższe, cząsteczki powietrza łączą się, stają się gęstsze, a co za tym idzie, cięższe, zwiększając ciśnienie. Wraz ze wzrostem temperatury cząsteczki oddalają się od siebie, powietrze staje się mniej gęste, a ciśnienie spada.

Reklama

Wahania ciśnienia atmosferycznego w różnych częściach Ziemi są odpowiedzialne za występowanie wiatrów, które przemieszczają się z obszarów o wysokim ciśnieniu do obszarów o niskim ciśnieniu. Z tego powodu mamy do czynienia z powstawaniem cyrkulacji atmosferycznej i przemieszczaniem się mas powietrza, a także wszystkimi zjawiskami klimatycznymi wynikającymi z tych procesów (np. huragany, orkany).

Przyrządem służącym do pomiaru ciśnienia atmosferycznego w danej lokalizacji jest barometr. Otrzymaną wartość wyraża się w paskalach [Pa], chociaż częściej stosuje się hektopaskale [hPa]. 100Pa odpowiada 1hPa. Średnie ciśnienie tuż nad poziomem morza wynosi ok. 1013hPa.

Meteopatia, czyli jak ciśnienie atmosferyczne wpływa na człowieka

Zmiany w atmosferze - nawet te subtelne - wydają się mieć ścisły związek ze zmianami w organizmie człowieka. Ludzie szczególnie wrażliwi na zmiany ciśnienia atmosferycznego to meteopaci. U takich osób zarówno wzrost, jak i jego spadek mogą powodować niekorzystne zmiany w funkcjonowaniu. Czasami jest to po prostu utrata energii i złe samopoczucie, innym razem bóle kości i stawów. Wszystko zależy od tego, czy ciśnienie jest niskie, czy wysokie.

  • Wysokie ciśnienie atmosferyczne: większe niż 1013,25 hPa jest szczególnie źle odczuwane przez wysokociśnieniowców. Może powodować bóle głowy, osłabienie, zmęczenie, rozdrażnienie, trudności w oddychaniu, spadek energii i koncentracji.

  • Niskie ciśnienie atmosferyczne: poniżej 1013,25 hPa często powoduje ogólne zmęczenie i senność oraz brak chęci do działania. Czasami odpowiada też za odczuwanie bólu stawów i głowy. 

Wysokie ciśnienie atmosferyczne jest szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobami krążenia i nadciśnieniem tętniczym. Nagłe skoki ciśnienia mogą prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. 

Z kolei niskie ciśnienie atmosferyczne najgorzej wpływa na chorych z padaczką oraz pacjentów, którzy zmagają się z zaburzeniami psychicznymi, np. depresją czy nerwicą.

Wysokie czy niskie. Jakie aplikacje pokażą aktualne ciśnienie atmosferyczne?

Ze względu na to, że ciśnienie atmosferyczne istotnie wpływa na samopoczucie człowieka, warto zainstalować w telefonie aplikację, która pokaże aktualne pomiary. Które są godne uwagi na telefonach z systemem Android

Barometr i Wysokościomierz od EXA Tools: bardzo prosta i czytelna aplikacja z wbudowaną opcją GPS.

Barometr od R. Apps: wykorzystuje wbudowany czujnik ciśnienia urządzenia, można ustawić jednostkę, w jakiej mają być dokonywane pomiary.

Profesjonalny Barometr od FFZ srl: bezwzględnie dokładny, łączy się z pobliskimi stacjami pogodowymi. Pozwala obserwować zmiany warunków pogodowych w ciągu ostatnich 24 godzin.

Wszystkie te aplikacje znajdziesz w sklepie Google Play.

Natomiast użytkownicy telefonu iPhone i iPada mogą pobrać ze sklepu App Store aplikację Barometr i Wysokościomierz od ExaMobile S.A. Ta apka bardzo dokładnie określa ciśnienie atmosferyczne i wysokość tam, gdzie aktualnie się znajdujesz.

Ciśnienie atmosferyczne sprawdzisz także na stronie Pogoda Interia oraz w naszej aplikacji pogodowej na Android oraz iOS.

Zainstaluj, sprawdzaj i miej pod kontrolą ciśnienie atmosferyczne oraz swoje samopoczucie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | App Store | Google | Google Play | Android | iOS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy