Żółty pył na samochodach. Dlaczego piasek z Sahary dotarł do Polski?
Od ponad tygodnia możemy obserwować skutki nadejścia pyłów saharyjskich. Internauci dzielą się zdjęciami samochodów pokrytych piaskowym, żółtym nalotem. W zeszłym tygodniu nie było to widoczne ze względu na intensywne opady deszczu, ale gdy pogoda się poprawiła, pył na samochodach stał się uciążliwy.
Osad spowodowany przejściem pyłu saharyjskiego łatwo pomylić z charakterystycznym jaskrawożółtym nalotem wywołanym pyleniem drzew iglastych. Osad pochodzący od piachu jest ciemniejszy.
Saharyjski pył nad Polską
Pył znad Sahary przemieszcza się wraz z wilgotnym i ciepłym powietrzem z południa. Nad Polską jego kumulacja nastąpiła w zeszłą środę, po czym przemieścił się w kierunku Morza Śródziemnego, aby następnie przelecieć przez Grecję, Bułgarię i Bałkany, co jest nieco inną drogą niż do tej pory, która biegła zazwyczaj przez Hiszpanię i Francję.
Jak tłumaczy Grzegorz Walijewski z IMGW, przez to, że w zeszłym tygodniu nad naszym krajem miały miejsce intensywne opady deszczu, pył nie był widoczny. Natomiast gdy tylko zaczęło się przejaśniać, a deszcz wysechł, od razu można było zauważyć charakterystyczny osad na karoseriach samochodów. W jednych rejonach Polski bardziej, w innych mniej.
Najbardziej widoczne skutki przejścia pyłu były w Małopolsce, na Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu. Natarcie saharyjskiego pyłu spowodowane jest przemieszczaniem się frontów atmosferycznych z południa Europy. Obecność pyłu w chmurach spowodowała tak zwane brudne deszcze, których skutki możemy teraz oglądać w postaci piaskowego osadu.
W miejscach w naszym kraju, gdzie obserwowaliśmy trochę lepszą pogodę, obecność pyłu powodowała „zmętnienie” nieba, w związku z czym nie było ono tak błękitne, jak można by oczekiwać. Warto chwile poczekać z myciem okien w domach, bo jeszcze przez kilka dni drobiny pyłu obecne w powietrzu mogą osadzać się na wszelkich powierzchniach.
Saharyjski pył a ekosystem
Co ciekawe saharyjski pył jest ważnym czynnikiem pomagającym we wzroście fitoplanktonu. Składniki mineralne zawarte w pyle, osadzając się na powierzchni morza, sprawiają, że możemy obserwować masowe zakwity fitoplanktonu.
Fitoplankton żywi się głównie światłem słonecznym i mineralnymi składnikami odżywczymi. W związku z czym, bogaty w minerały pył pustynny stanowi idealną pożywkę dla tych mikroskopijnych organizmów. Wzrost temperatur, coraz dłuższa obecność słońca na niebie i saharyjski pył sprawiają, że mikroorganizmy mogą się rozwijać.