Amerykanie pokazują nowy dron taktyczny. Gambit będzie królem przestworzy!

General Atomics Aeronautical Systems zaprezentowało koncept innowacyjnego drona odrzutowego, który już wkrótce może zawładnąć przestrzenią powietrzną bez konieczności ludzkiej ingerencji.

Wizualizacja drona Gambit Fot. General Atomics
Wizualizacja drona Gambit Fot. General Atomicsmateriał zewnętrzny

General Atomics jest amerykańskim przedsiębiorstwem przemysłu zbrojeniowego, które dostarcza Armii Stanów Zjednoczonych urządzenia i systemy z zakresu techniki jądrowej i laserowej oraz zdalnych pojazdów latających, czujników i systemów bezprzewodowych.

Drony General Atomics Aeronautical Systems już od dawna władają przestrzenią powietrzną dla amerykańskiej armii. Stworzony przez nich bezzałogowy statek powietrzny MQ-9 Reaper z pociskami Hellfire został użyty podczas zatwierdzonego przez Donalda Trumpa ataku na irańskiego generała Ghasema Solejmaniego. Ten sam model UCAV okazał się skuteczny podczas ataku odwetowego na jednego z przywódców Al-Kai'dy, Abdula Hamida al-Matara.

Chociaż wiele dronów bojowych jest już wyposażonych w systemy autonomicznego lotu, tak w większości przypadków nadal konieczne jest zdalne sterowanie urządzeniem przez ludzkiego operatora. Gambit ma być innowacją, która całkowicie wykluczy czynnik ludzki z udziału w operacji bojowej.

Zaprezentowany statek powietrzny jest określany przez twórców jako "robotyczny dron, zaprojektowany do wykorzystania sztucznej inteligencji i systemów autonomicznych aby latać obok samolotów pilotowanych przez ludzi i osiągnąć dominację w powietrzu.

Podobnie jak ruch otwierający szachy, który inspiruje nazwę, Gambit opiera się na inicjatywie, przodowaniu przy użyciu zaawansowanego systemu wykrywania, aby zdobyć przewagę taktyczną i otworzyć świat na nowe możliwości
napisało General Atomics na swojej stronie.

Gambit jako jednostka wykorzystująca sztuczną inteligencję, może wykonywać szereg zadań zdalnie wprowadzanych przez operatora, lecz będzie mógł również sam przejąć inicjatywę i autonomicznie wykonywać misje. W zakres jego kompetencji wchodzą nie tylko działania bojowe, ale także wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze. Gambit został zaprojektowany przy użyciu inżynierii cyfrowej, co pomoże obniżyć koszty i zminimalizować czas potrzebny na wyprodukowanie dronów.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas