Reklama

Armia USA inwestuje w system broni laserowej nowej generacji

Zmiany zachodzące na współczesnym polu walki powodują, że coraz więcej krajów inwestuje w systemy uzbrojenia zbudowane w oparciu o źródła elektromagnetyczne, mikrofalowe oraz laserowe. Jak potwierdził dostawca usług obronnych, firma RI&S - Armia USA podpisała kontrakt o wartości 123 milionów dolarów na rozwój i dostarczenie nowego systemu obronnego.

Armia amerykańska już wkrótce otrzyma nowy system uzbrojenia, który umożliwi skuteczną obronę żołnierzy przed zagrożeniem z powietrza. Rozwiązanie o nazwie DE M-SHORAD to wysokoenergetyczny laser montowany na pojazdach opancerzonych, który ma umożliwić skuteczne wykrywanie, identyfikacje i unieszkodliwianie dronów, samolotów bezzałogowych, czy nawet pocisków. System wykorzystuje 50-kilowatową wiązkę skupionego światła laserowego, która skierowana na wrogi obiekt, powoduje jego przegrzanie. To z kolei może skutkować awariami, a nawet wybuchem.

Reklama

Jak wynika z komunikatu prasowego opublikowanego przez firmę RI&S, żołnierze amerykańscy mają za sobą już pierwsze szkolenia. Te odbywały się przy pomocy wirtualnego środowiska, które umożliwiało zapoznanie się z mechaniką działania lasera oraz sposobu jego obsługi.  System DE M-SHORAD ma zostać oficjalnie wdrożony już w przyszłym roku. Broń będzie docelowo montowana na pojazdach opancerzonych typu Stryker.

Stany Zjednoczone od lat intensywnie pracują nad bronią laserową. Już wkrótce siły powietrzne, marynarka wojenna i wojska lądowe będą korzystać z niej regularnie. Jakiś czas temu armia zleciła wykonanie największego na świecie, wysokoenergetycznego systemu broni laserowej, który miałby docelowo trafić na pokłady okrętów wojennych. Za jego opracowanie ma odpowiadać firma General Atomics Electromagnetic.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy