Armia USA odpaliła "Zombie". Sytuacja robi się poważna

Czyżby Stany Zjednoczone obawiały się w najbliższej przyszłości ataków powietrznych na swoje terytorium? A może postanowiły po raz kolejny udowodnić swoją militarną potęgę? Bo wystrzelenie pocisku Black Dagger Zombie w celu przetestowania innowacyjnego radaru Lower Tier Air and Missile Defense Sensor (LTAMDS) akurat teraz - po ponad dwóch latach przerwy - z pewnością nie jest przypadkowe.

USA testuje nową obronę przeciwrakietową: Black Dagger Zombie w akcji
USA testuje nową obronę przeciwrakietową: Black Dagger Zombie w akcjiRaytheon/US Armydomena publiczna

Jak poinformowało Dowództwo Obrony Przestrzeni Kosmicznej i Rakietowej Armii Stanów Zjednoczonych (SMDC), w celu "wzmocnienia obrony przeciwrakietowej kraju" na poligonie White Sands Missile Range w stanie Nowy Meksyk przeprowadzone zostały ćwiczenia systemu Lower Tier Air and Missile Defense Sensor (LTAMDS). Jest to innowacyjny radar, który oferuje współpracujące ze sobą trzy szyki antenowe, główny z przodu i dwa dodatkowe z tyłu, pozwalające wykrywać i eliminować wiele zagrożeń jednocześnie. 

Główny zestaw ma mniej więcej taki sam rozmiar jak zestaw systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, ale ponad dwukrotnie większą moc - taka konfiguracja pozwala uporać się z największym problemem operacyjnym tego kultowego rozwiązania, a mianowicie ograniczonym polem widzenia. LTAMDS został też zaprojektowany przez Raytheon do zwalczania zaawansowanych zagrożeń nowej generacji, w tym broni hipersonicznej.

Black Dagger Zombie imituje groźne pociski

A trudno o lepszą weryfikację możliwości tego rozwiązania, niż zaatakowanie go pociskiem wiernie oddającym realne zagrożenie. I tu do akcji wkracza Black Dagger Zombie, czyli jeden z pocisków z rodziny Zombie opracowanej do testowania systemów obrony powietrznej, które docelowo zastąpić mają kultowe Patrioty.

Jej nazwa wzięła się stąd, że amerykańska armia buduje te pociski-cele z wykorzystaniem komponentów rakiet będących własnością rządu, których okres użytkowania dobiegł końca. Zamiast je zdemilitaryzować, daje się im drugie życie, zmieniając ich przeznaczenie i oszczędza pieniądze podatników.

Black Dagger to reprezentatywne dla zagrożeń cele, zaprojektowane do usuwania starego sprzętu przeznaczonego do zniszczenia i ponownego wykorzystania go jako sprzętu docelowego (...). Wszystkie cele Zombie zabierają stary sprzęt i wykorzystują go ponownie jako cele. Dzięki temu możemy zapewnić cele po znacznie niższych kosztach, niż gdybyśmy musieli zaczynać od zupełnie nowego sprzętu
komentowała Meeda S. Bosse, dyrektor Targets Division podczas prób w kwietniu 2022 roku.

LTAMDS w akcji. USA testują nowe technologie

Jak dowiadujemy się przy okazji, nowa misja odegrała kluczową rolę w potwierdzeniu działania radaru LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor) zgodnie z założeniami, przybliżając program do wdrożenia na polu walki. Justin Novak, dyrektor tej misji, wprost przyznaje również, że tego typu testowanie systemów obrony przeciwrakietowej w obliczu zagrożeń strategicznych wzmacnia zaufanie do ich skuteczności, pomagając w ochronie Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników - mówiąc krótko, ma działanie odstraszające.

Była to jednocześnie pierwsza misja, podczas której wykorzystana została nowa wyrzutnia Fixed Target Launcher, zainstalowana i certyfikowana w ubiegłym roku. Jak wyjaśnia Olivia Miller, szefowa stanowiska startowego, misja zakończyła się sukcesem, Black Dagger Zombie przeleciał nominalną trajektorię, a testowany system skutecznie wyśledził, zidentyfikował i przechwycił cel.

W efekcie dowództwo armii amerykańskiej zdecydowało się "rozważyć wcześniejsze rozmieszczenie nowego radaru w jednostkach operacyjnych w celu dalszej oceny i testów". Różne testy systemu wyposażonego w LTAMDS będą kontynuowane do grudnia 2024 r.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Historia przyjaźni dwójki znanych komandosówPolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas