Armia USA przejęła 5 tysięcy rosyjskich kałasznikowów

Niebywałym sukcesem zakończyło się kilka akcji Marynarki Wojennej USA wymierzonych w przemytników broni i narkotyków, którzy coraz intensywniej działają na wodach Zatoki Omańskiej.

Niebywałym sukcesem zakończyło się kilka akcji Marynarki Wojennej USA wymierzonych w przemytników broni i narkotyków, którzy coraz intensywniej działają na wodach Zatoki Omańskiej.
Armia USA przejęła 5 tysięcy kałasznikowów /U.S. Central Command /materiały prasowe

Jednostki Centralnego Dowództwa Sił Morskich USA, patrolujące wody międzynarodowe w Zatoce Omańskiej, poinformowały, że w ciągu zaledwie dwóch miesięcy przejęły od przemytników aż 5 tysięcy sztuk AK-47 Kałasznikow, 1,6 miliona sztuk amunicji i 4 tony narkotyków.

Tylko w jednym dniu przemytnicy transportowali zwykłą łodzią rybacką 3 tysiące kałasznikowów, 578 tysięcy sztuk amunicji i 23 pociski kierowane. Dowództwo tłumaczy, że to dowód na to, na jak ogromną skalę odbywają się obecnie przemyty broni. Marynarka Wojenna USA zarekwirowała cały ładunek, który był przemycany z Iranu do Jemenu.

Reklama

5 tysięcy kałasznikowów i 1,6 miliona sztuk nabojów

Centralne Dowództwo Sił Morskich USA podało, że takie akcje na prowadzone niemal bez przerwy i coraz lepiej są zorganizowane, zatem ciężko je wykryć. Trudno jest ocenić, ile takich transportów nie udaje się przejąć, ale tak duża ilość broni i amunicji świadczy o tym, że wojna na Bliskim Wschodzie to biznes wart grube miliony dolarów.

Obecnie w Jemenie trwa wyniszczający konflikt pomiędzy różnymi bojówkami. Dzieje się to w cieniu akcji antyterrorystycznej wymierzonej przeciwko Huti, a realizowanej przez koalicję pod przywództwem USA i Wielkiej Brytanii. Pomocy humanitarnej potrzebuje aż 24 z 29 milionów mieszkańców kraju. To jedna z największych katastrof humanitarnych na świecie.

AK-47 to kultowy rosyjski karabin automatyczny

Wojna w Jemenie toczy się od końca 2014 roku między siłami lojalnymi wobec Abd Rabbuha Mansura Hadiego a niejednolitą zbrojną opozycją. W konflikt zaangażowany jest m.in. rząd Iranu, dlatego z tego kraju transportowane są ogromne ilości broni dla zbrojnych ugrupowań Jemenu. Działania Sił Obronnych Izraela w Strefie Gazy tylko nasilają napięcia, które owocują zagrożeniem dla transportu morskiego przez Morze Czerwone.

Tymczasem kultowy AK-47 to najbardziej popularny i rozpoznawalny na świecie karabin automatyczny. Został zaprojektowany w 1947 roku przez rosyjskiego mechanika czołgów Michaiła Kałasznikowa. Dotychczas wyprodukowano grubo ponad 100 milionów AK-47.

Karabin pozwala wystrzeliwać naboje o kalibrze 7,62 × 39 mm. Broń ta waży ok. 4 kilogramy, posiada magazynek na 30 nabojów, może oddawać celne strzały na odległość 300-350 metrów, a jej szybkostrzelność to 600 pocisków na minutę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | Bliski Wschód | Morze Czerwone | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy