Co cztery, to nie jeden. Lockheed Martin przeprowadza historyczny test

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych we współpracy z firmą Lockheed Martin pomyślnie przeprowadziła historyczny test w locie z czterema rakietami przeciwokrętowymi dalekiego zasięgu jednocześnie.

Cztery pociski LRASM jednocześnie. Lockheed Martin przeprowadził historyczny test
Cztery pociski LRASM jednocześnie. Lockheed Martin przeprowadził historyczny testLockheed Martinmateriały prasowe

Podczas 12. zintegrowanego wydarzenia testowego (ITE-12) Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych zademonstrowała wysoką skuteczność swojej śmiercionośnej broni i jak przekonuje, wszystkie cele misji zostały osiągnięte, co wzmocniło tylko zaufanie do możliwości LRASM. Były to pierwsze próby w locie rakiet przeciwokrętowych operujących w kwartecie, co zdaniem Lockheed Martin jest historycznym momentem rozwoju tego wyposażenia.

Kontynuujemy inwestycje w projektowanie i rozwój zdolności LRASM do zwalczania wojny powierzchniowej, aby zapewnić żołnierzom rozwiązania bezpieczeństwa XXI wieku, których potrzebują, aby zakończyć swoje misje i bezpiecznie wrócić do domu
powiedziała Lisbeth Vogelpohl, dyrektor programu LRASM w Lockheed Martin.

AGM-158C LRASM to przeciwokrętowy pocisk manewrujący wystrzeliwany z powietrza opracowany dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony (DARPA) w celu zastąpienia służącego od 1977 roku pocisku Harpoon.

Lockheed Martinmateriały prasowe

Odsyła Harpoony na emeryturę

Ogromną rolę odgrywają tu właściwości stealth, które zwiększają przeżywalność i skuteczność w walce z wyrafinowanymi zagrożeniami. LRSAM waży ok. 1250 kg, ma 4,26 m długości i 0,63 m szerokości, rozpiętość jego skrzydeł to 2,7 m, a zasięg wynosi 370 km. Pociski przenoszą głowicę WDU-42/B o wadze 453.6 kg, która jest detonowana przez zapalnik FMU-156/B i mogą być rozmieszczane z wielu amerykańskich samolotów, jak B-1 Lancer, F-18 Hornet, F-35 Lighting II i P-8 Posejdon.

Obecnie trwają także prace nad umożliwieniem wystrzelenia rakiety z systemu naziemnego, a konkretniej M142 HIMARS. LRSAM jest również wyposażony w zestaw zaawansowanych układów elektronicznych, dzięki którym po wystrzeleniu działa w dużej mierze niezależnie i jak czytamy na stronie producenta, może wykorzystywać szczegółowe dane dotyczące celu, aby znaleźć i zniszczyć go w niedozwolonym środowisku.

Technologia LRSAM zmniejsza zależność od zewnętrznych platform wywiadu, obserwacji i rozpoznania, łączności sieciowej i nawigacji GPS w środowiskach agresywnej wojny elektronicznej
wyjaśnia producent, dodając też, że ITE-12 był kolejnym "dużym krokiem" w ewolucji pocisku i jego najnowszej konfiguracji, który położył podwaliny pod przyszłe możliwości.
Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas