Coraz więcej wojen
Wydawać by się mogło, że w porównaniu z dawnymi, "barbarzyńskimi", czasami liczba wojen na świecie wciąż spada. Tymczasem jest wręcz odwrotnie - od 1870 roku liczba konfliktów zbrojnych nieustanie rośnie, średnio o 2 procent rocznie.
Naukowcy z University of Warwick i Humboldt-Universität zebrali dane historyczne na temat wojen w ostatnim czasie i odkryli, że w latach 1870-1913 średnia liczba wojen między państwami wynosiła sześć rocznie, natomiast pod koniec okresu międzywojennego wzrosła do 17. W czasach zimnej wojny mieliśmy już 31 konfliktów rocznie, natomiast w latach 90. XX wieku - średnio 36.
Więcej krajów, więcej wojen
Jedną z przyczyn wzrostu liczby wojen jest powiększająca się liczba krajów na świecie. W 1870 roku było ich 47, a w 2001 roku już 187. Tworzenie nowych granic, daje pretekst do ich kwestionowania.
- Nasze badania pokazują bliskie związki między wojnami a powstawaniem nowych państw i granic. Poza tym, niezależnie od tego jak ją podzielimy - mamy tylko jedną planetę. Nigdy nie wiadomo, kiedy mały konflikt przekształci się w coś większego - mówi prof. Mark Harrison z University of Warwick.
Obecnie każdy może sobie pozwolić na wojnę
Inną przyczyną coraz większej liczby działań zbrojnych jest nieustanny wzrost ekonomiczny.
Dzięki niemu wojna stała się po prostu tania.
- Konfliktów mamy więcej nie dlatego, że ich chcemy, ale dlatego, że możemy wziąć w nich udział - podsumowuje prof. Harrison.