Czesi mają "prezent dla Putina". Kupili Ukraińcom... Bożenę?!

Czeska kampania crowdfundingowa o nazwie Darcek pre Putina, czyli "prezent dla Putina", zakończyła się sukcesem. Ukraińcy dostaną w prezencie... Bożenę, a konkretniej system Bozena 5.

Czeska kampania crowdfundingowa o nazwie Darcek pre Putina, czyli "prezent dla Putina", zakończyła się sukcesem. Ukraińcy dostaną w prezencie... Bożenę, a konkretniej system Bozena 5.
Bozena5 jedzie do Ukrainy. Będzie usuwać miny /Way Industries/bozena.eu /materiały prasowe

Kampania finansowania społecznościowego o przewrotnej nazwie "Prezent dla Putina" zakończyła się sukcesem. Wolontariusze z Czech, Słowacji i innych krajów, inicjatyw NAFO i Peace Ukraine Initiative, a także rząd Tajwanu (który mocno zaangażował się w zbiórkę i przekazał 100 tys. euro), zebrali łącznie 690 tys. dolarów, co pozwoli zakupić i przekazać Ukrainie bezzałogowy trał przeciwminowy Bozena 5.

Bożena jedzie do Ukrainy. Będzie usuwać miny

Bozena 5 to produkowany przez słowacką firmę Way Industries bezzałogowy system przeznaczony do usuwania wszystkich konwencjonalnych min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych oraz do wspomagania usuwania improwizowanych ładunków wybuchowych. Składa się z napędu głównego i odłączanej jednostki roboczej, czyli wału z przymocowanymi na łańcuchach metalowymi bijakami, które uderzając w ziemię, powodują detonację ukrytych w niej ładunków wybuchowych

Reklama

Pojazd jest zdalnie sterowany (zasięg do 5 tys. metrów) i odporny na wybuchy (do 9 kg TNT), usuwa miny na szerokości 2,6 metra i głębokości do 35 cm, porusza się z prędkością max 9 km/h, w trudnych warunkach może korzystać z gąsienic nakładanych na koła i pracować do 11 godzin na jednym baku paliwa o pojemności 270 litrów. 

Producent podkreśla także jego wszechstronność, a wszystko za sprawą kompatybilności z szeroką gamą akcesoriów i przystawek dostępnych do operacji C-IED, czyli przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowym oraz prac budowlanych w terenie.

Warto przy okazji dodać, że kilka dni temu decyzję o dostarczeniu do Ukrainy dwóch zaawansowanych pojazdów inżynierii bojowej K600 "Rhino" podjęła również Korea Południowa. W efekcie ukraińskie siły zbrojne już niedługo dostaną także "Nosorożce", czyli inne pojazdy specjalizujące się w usuwaniu przeszkód terenowych i rozminowywaniu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: miny | rozminowywanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy