Czy rosyjskie drony są do niczego? Nie spełniają taktycznych i technicznych wymagań

Według ukraińskich mediów Rosja straciła od początku wojny prawie tysiąc swoich bezzałogowych statków powietrznych. W wyniku zachodnich sankcji, do Moskwy nie są wysyłane zaawansowane technologicznie komponenty i chipy, które są niezbędne w produkcji nowoczesnych dronów. Wskutek czego rosyjscy producenci muszą ograniczyć wyposażenie swoich UAV-ów, co zmniejsza ich przydatność na froncie.

Jak donosi Bulgarianmilitary, Rosja przyznała, że drony, które są wytwarzane w tym kraju, nie spełniają taktycznych i technicznych wymagań ministerstwa obrony. Ma to także dotyczyć producentów innego sprzętu wojskowego, którzy nie są w stanie sprostać wymaganiom Moskwy.

Taką informację podał pułkownik Igor Isczuk, który jest wysokim urzędnikiem w rosyjskim ministerstwie obrony. Bulgarianmilitary powołując się na Isczuka pisze, że według niego głównym problemem jest "niespełnienie bazy elementów" - producenci zmuszeni są do upraszczania konstrukcji bezzałogowych statków powietrznych.

Reklama

Jak mówi Isczuk, Moskwa potrzebuje przede wszystkim dronów zdolnych do przeprowadzania misji związanych z wywiadem elektronicznym. Potrzebuje także UAV-ów z odbiornikami nawigacyjnymi zapobiegającymi zagłuszaniu, których w rosyjskiej armii brakuje. Rosjanie oznajmili także, że Ukraina wykorzystuje "fałszywe cele" lub "atrapy systemów", by oszukać rosyjskie drony bojowe.

Według dostępnych informacji Rosja wykorzystuje swoje drony przede wszystkim do misji wywiadowczych, a zdecydowanie rzadziej do bojowych. Z kolei Ukraina korzysta zarówno z dronów wywiadowczych, jak i bojowych, ale także z cywilnych, zamieniając je w transportery ładunkowe. Dron tego typu wyposażony jest w granaty lub małe bomby, które są upuszczane na wrogie cele.

Co Rosja straciła w czasie walk?

Jak podaje Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych Rosja od początku wojny straciła prawie 60 000 żołnierzy, 262 samoloty, 224 helikoptery, 2325 czołgi, 4909 opancerzonych wozów bojowych, 1385 systemów artylerii, 175 systemów obrony powietrznej, 331 wyrzutni rakiet, 3751 pojazdów wojskowych i cystern, 15 okrętów i łodzi bojowych i prawie 1000 taktycznych bezzałogowych statków powietrznych. Z kolei Ukrinform informuje, że ukraińskie wojska w ciągu ostatniego dnia uderzyły w dwa rosyjskie stanowiska dowodzenia, niszcząc m.in. stację przekaźnikową, trzy systemy walki elektronicznej, dwa składy amunicji i skład paliwa. Ponadto według państwowej agencji prasowej Ukrainy do regionu chersońskiego przybyło łącznie 2000 nowo zmobilizowanych żołnierzy z Sewastopola.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Drony | sprzęt wojskowy | wojna Ukraina-Rosja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy