Czy to ukraiński dron? Tajemnicza broń odkryta w Rosji

Rosyjskie media społecznościowe lotem błyskawicy obiegła wiadomość o odkryciu tajemniczego urządzenia, które miało przylecieć z Ukrainy. To może być najnowszy odrzutowy dron Sił Zbrojnych Ukrainy. Spełniła się mroczna wizja Kremla.

Rosyjskie media społecznościowe lotem błyskawicy obiegła wiadomość o odkryciu tajemniczego urządzenia, które miało przylecieć z Ukrainy. To może być najnowszy odrzutowy dron Sił Zbrojnych Ukrainy. Spełniła się mroczna wizja Kremla.
Tajemnicza broń odkryta na terytorium Rosji /@technicznybdg /Twitter

Rosyjska armia poinformowała o odkryciu na terenie Rosji tajemniczej maszyny latającej, wyglądającej jak dron. Pojawiły się informacje, że inżynierowie mieli już przeanalizować wrak i stwierdzili, że może to być najnowszy ukraiński dron kamikadze wyposażony w silnik odrzutowy. Jest to niezwykle ważne odkrycie, które może okazać się początkiem poważnych problemów dla Rosji.

Otóż niedawno Siły Zbrojne Ukrainy chwaliły się, że zbudowały pierwszego w historii drona z napędem odrzutowym. Ma to być bezpośrednia odpowiedź na używane przez Rosjan do bombardowania ukraińskich miast irańskie drony o nazwie Shahed-136. Ukraińcy chcieli z ich pomocą zacząć na większą skalę atakować w odwecie rosyjskie miasta. Celem ma być zastraszenie obywateli, by w końcu postawili się władzy na Kremlu.

Reklama

Rosjanie odkryli ukraińskiego drona z silnikiem odrzutowym

Teraz okazuje się, że Ukraińcy już użyli w boju pierwsze sztuki dronów kamikadze z silnikiem odrzutowym. Oba rozbiły się na terytorium Rosji, ale nie sięgnęły wyznaczonych celów. Rosjanie podzielili się ciekawymi informacjami na temat jednej z maszyn. Została wyposażona w niemiecki silnik odrzutowy JetCat P400-PRO, a jej konstrukcja powstała w układzie latającego skrzydła i przypomina pocisk manewrujący.

Ale to nie wszystko. Dron kamikadze posiada malowanie w kolorze czarnym, wyposażono go w silnik odrzutowy i głowicę odłamkowo-burzącą. Najciekawszy jest w tym wszystkim fakt użycia silnika odrzutowego. To pierwszy ukraiński dron z takim napędem. W styczniu Siły Zbrojne Ukrainy ujawniły, że pracują nad dronem z silnikiem odrzutowym, który ma być odpowiedzią na używane przez Rosjan do ataków na miasta pochodzące z Iranu drony Shahed-136.

Drony z silnikiem odrzutowym to nowa jakość na polu walki

Nie wiadomo, czy chodzi o tę konkretną maszynę. SZU chwaliły się, że obecnie rozwijają kilkadziesiąt różnych typów dronów kamikadze. Część z nich to bezzałogowce przeznaczone do atakowania żołnierzy na froncie, a pozostałe do realizacji misji na terytorium Rosji. Obecnie na Ukrainie współpracuje ze sobą w produkcji dronów aż 300 różnych firm, które wspierane są przez inżynierów z całego świata.

Atrybutem silników odrzutowych w dronach są ciche przeloty i większy zasięg. Eksperci uważają, że takie maszyny mogą przedrzeć się niezauważone przez starszej generacji rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej. SZU nie ukrywają, że obecnie celem ataków są nie tylko rosyjskie lotniska i bazy wojskowe, ale również rafinerie i składowiska paliw.

Jakie zdolności mają nowe ukraińskie drony?

Nowe ukraińskie drony mają oferować zasięg do nawet 1200 kilometrów. Niestety, jednocześnie na pokład mogą wziąć ładunki wybuchowe o niewielkiej masie do o,. 30 kilogramów, zatem ataki nie wyrządzają większych szkód Rosjanom.

Dlatego SZU zdecydowały się atakować właśnie rosyjskie rafinerie. Wystarczy mała eksplozja, a taki obiekt może przestać istnieć i wówczas zaowocować gigantycznymi stratami finansowymi dla Kremla. Z kolei to może doprowadzić do ograniczenia produkcji broni i, tym samym, zmniejszyć intensywność ataków rakietowych na ukraińskie miasta. W 2024 roku, Ukraina ma wyprodukować blisko milion dronów i użyć ich przeciwko agresorowi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosjanie | Ukraina | Ukraińcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama