Czy w Polsce powstanie ośrodek szkolenia Ukraińców na F-16?

Ministerstwo Obrony Holandii zapowiedziało powstanie w najbliższych miesiącach specjalnego ośrodka w Europie, gdzie ukraińscy piloci będą trenowani z obsługi myśliwców F-16. Istnieją poszlaki wskazujące, że placówka zostanie uruchomiona w Polsce.

Holenderskie Ministerstwo Obrony złożyło ważną deklarację. Czy Polska będzie centrum szkolenia ukraińskich pilotów na F-16?
Holenderskie Ministerstwo Obrony złożyło ważną deklarację. Czy Polska będzie centrum szkolenia ukraińskich pilotów na F-16?@clashreportTwitter
Holenderskie Ministerstwo Obrony złożyło ważną deklarację. Czy Polska będzie centrum szkolenia ukraińskich pilotów na F-16?
Holenderskie Ministerstwo Obrony złożyło ważną deklarację. Czy Polska będzie centrum szkolenia ukraińskich pilotów na F-16?@clashreportTwitter

  • Holandia wraz z Danią i przy wsparciu USA koordynuje prace nad przygotowaniem programu i infrastruktury szkolenia Ukraińców na myśliwcach F-16, które jak podał sekretarz NATO, już się rozpoczęło.
  • Minister obrony Holandii wysłała list do krajowej Izby Reprezentantów, w której przedstawiła plan przygotowania szkoleń. Najważniejszym punktem jest zapowiedź utworzenia specjalnego centrum dla ukraińskich pilotów, prawdopodobnie w Polsce.
  • Według holenderskiego Ministerstwa Obrony dla Zachodu konieczne powinno być wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy. Jednym z działań ma być właśnie przekazanie Kijowowi F-16.

Zachód zaczyna szkolenie Ukraińców z obsługi F-16. Holandia zapowiada stworzenie centrum

W obliczu eskalacji wojny w Ukrainie Zachód zmienił swoje niechętne podejście w sprawie myśliwców F-16 dla Ukrainy. Dba o to specjalna koalicja, w której główną rolę grają Stany Zjednoczone, Holandia i Dania we współpracy z Belgią, Wielką Brytanią i Luksemburgiem.

Jak donoszą media dziś na zebraniu grupy Ramstein sekretarz NATO, Jens Stoltenberg, stwierdził, że ukraińscy piloci już rozpoczęli szkolenie na myśliwcach F-16. Wiąże się to z wcześniejszymi deklaracjami kilku państw, wyrażających chęć rozpoczęcia szkoleń Ukraińców na tych samolotach.

Wczoraj zaś w specjalnym liście holenderska minister obrony, Kajsa Ollongren, przedstawiła trzypunktowy program działań, koordynacji szkolenia Ukraińców z obsługi myśliwców F-16 w Europie. Jak podaje Ministerstwo Obrony Holandii, jest to:

  • Jak najszybsze rozpoczęcie pierwszych szkoleń przejściowych na F-16 dla ukraińskich pilotów.
  • Nauka języków
  • Utworzenie centrum szkolenia F-16 w jednym ze wschodnich państw członkowskich NATO
Jako że Holandia jest głównym koordynatorem działań koalicji powietrznej w Europie, ma jeden z ważniejszych głosów w ustalaniu jej planów
Jako że Holandia jest głównym koordynatorem działań koalicji powietrznej w Europie, ma jeden z ważniejszych głosów w ustalaniu jej planówWikimedia

Takie centrum będzie się składać najpewniej z symulatorów i będzie miało dostęp do szerokiej bazy technicznej w tym samych myśliwców, choć trudno oczekiwać, że Ukraińcy od razu zasiądą za sterami prawdziwych F-16. Interesująca jest tu kwestia, że centrum ma powstać w kraju wschodniej flanki NATO. Nie jest powiedziane jaki to kraj, ale można podejrzewać, że chodzi o Polskę.

Centrum szkolenia pilotów na F-16 w Polsce? Jest parę wskazówek

Podstawą jest tu oczywiście geografia. Umieszczenie bazy we wschodnim kraju NATO ma pozwolić na szybki transport ukraińskich pilotów. W czasie wojny najbezpieczniejsza droga z Ukrainy prowadzi właśnie koleją do Polski. Można założyć, że czas transportu pilotów będzie ważny zarówno dla zachodniej koalicji, jak i dla Kijowa.

Drugą kwestią jest wspomniana baza techniczna i personalna, w postaci największej floty F-16 na wschodniej flance NATO. Dzięki temu zapewniona byłaby łatwa dostępność myśliwców do zaznajamiania Ukraińców z ich aspektami technicznymi. Możliwe, że wtedy do programu szkolenia włączeni zostaliby doświadczeni polscy piloci F-16, którzy w centrum współpracowaliby z wojskowymi krajów koalicji powietrznej.

 Polskie wojsko mogłoby do ewentualnych szkoleń Ukraińców wykorzystać własne doświadczenie nabyte podczas przechodzenia z postradzieckich maszyn jak MiG-29 na F-16
Polskie wojsko mogłoby do ewentualnych szkoleń Ukraińców wykorzystać własne doświadczenie nabyte podczas przechodzenia z postradzieckich maszyn jak MiG-29 na F-16Wikimedia

Warto też podkreślić, że za postawieniem takiego centrum szkolenia w Polsce przemawia swoiste doświadczenie w organizowaniu ćwiczeń ukraińskich żołnierzy. To przecież na poligonie w Świętoszowie polscy, kanadyjscy i norwescy instruktorzy szkolili ukraińskich pancerniaków z obsługi Leopardów 2. Mimo że F-16 to dosłownie wyższa liga, wcześniejsze szkolenia mogą zostać wzięte pod uwagę przy tworzeniu centrum szkolenia ukraińskich pilotów na F-16.

Niemniej są to wskazówki i  ostatecznie centrum może powstać w innym kraju na wschodniej flance NATO. Poza Polską najmocniejszym kandydatem jest Rumunia, która prócz nas jest jedynym wschodnim krajem, który posiada operacyjne F-16.

Jak podaje wydanie raportu World Air Forces z 2023 roku, Rumunia posiada aktualnie 14 operacyjnych myśliwców F-16A
Jak podaje wydanie raportu World Air Forces z 2023 roku, Rumunia posiada aktualnie 14 operacyjnych myśliwców F-16A@EynoufElizabethTwitter

Zachód rusza ze szkoleniem Ukraińców na F-16. Powodem rosyjska eskalacja?

Obok dzisiejszych doniesień sekretarza NATO i wczorajszego listu holenderskiej minister obrony, istnieją m.in. doniesienia z Danii nt. szkolenia Ukraińców na F-16. Jak wcześniej podawał Reuters, dziś duński minister obrony, Troels Lund Poulsen, ma przedstawić przed zebraniem grupy Ramstein możliwość rozpoczęcia szkolenia w Danii. Wojskowi w Kopenhadze mieli już zresztą zadecydować o warunkach szkolenia Ukraińców.

Warto pamiętać, że przekazanie Ukrainie myśliwców F-16 to kwestia być może nawet 2024-2025 roku. Jednak nowe deklaracje o rozpoczęciu szkolenia i budowy do tego specjalnej infrastruktury, pokazują, że Zachód chce w tej kwestii wrzucić wyższy bieg, szkoląc już teraz ukraińskich pilotów. Powodem takiego stanu rzeczy może być wysadzenie zapory w Nowej Kachowce, co jak podała minister obrony Holandii w swoim liście, "sprawiło, że wojna osiągnęła nowy poziom".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas