Dron, przerobiony granat i rosyjski czołg płonie. Ukraińcy pokazali, jak to robią

Wystarczy drobna modyfikacja granatu czy pocisku przeciwpancernego, aby nadawał się idealnie do atakowania rosyjskich czołgów za pomocą dronów. Ukraińcy doprowadzili tę sztukę do perfekcji i zadają Rosjanom bezlitosne ciosy.

Od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę ogromną rolę w walce z armią Putina odgrywają drony. I nie chodzi tu wyłącznie o bardzo drogie drony bojowe kosztujące miliony dolarów jak Bayraktar TB-2, ale proste i popularne drony dla pasjonatów, dostępne w sklepach internetowych. 

To właśnie one sprawiły, że rosyjscy żołnierze na froncie cały czas nerwowo patrzą się w niebo, w każdej chwili oczekując niespodziewanego ataku z powietrza. 

Okazuje się, że ta prosta broń skutecznie niszczy także pojazdy pancerne. W ukraińskim serwisie społecznościowym zajmującym się techniką wojskową Ukraine Weapons Tracker ukazał się kolejny film, jak pod Donieckiem bomby zrzucone przez drony zniszczyły dwa rosyjskie czołgi: T-72 i T-80. Wystarczyło, aby dron nadleciał nad czołg i w odpowiednim momencie zrzucił na niego pocisk PG-7L

Reklama

Podobne ataki można przeprowadzać z dronów znacznie mniejszych. Kluczem jest drobna przeróbka zwykłych granatów i pocisków. W innym materiale zamieszczonym w tym samym serwisie można zobaczyć, jak w małym warsztacie prawdopodobnie w pobliżu frontu dokonuje się takich modyfikacji. Wszystko zajmuje kilkadziesiąt sekund i skuteczna broń przeciwpancerna do podczepienia pod drona jest gotowa.

Do atakowania czołgów z powietrza za pomocą lekkich dronów Ukraińcy używają przerobionego granatu przeciwpancernego RKG-3. Jego ładunek kumulacyjny pozwala przebić pancerz o grubości do 125 mm. Granat posiada zapalnik, który powoduje wybuch granatu z chwilą uderzenia w przeszkodę.

Kolejną bronią do niszczenia czołgów używaną przez ukraińskich operatorów lekkich dronów jest radziecka bomba przeciwczołgowa PTAB-2.5KO, która normalnie znajduje się w bombach kasetowych. Do tylnej części korpusu zamocowane są rozkładane stateczniki.

Bomba przeciwczołgowa PTAB-2.5KO, najważniejsze dane:

  • Długość: 362 mm
  • Masa: 1,07 kg
  • Materiał wybuchowy:  567 g
  • Promień rażenia: 20 m
  • Przebijalność pancerza: 125 mm, 165 mm (RKG-3M)

Według danych udostępnionych przez sztab ukraińskiej armii Rosjanie od początku wojny stracili 3570 czołgów. Nie wiadomo, jaka część z nich została zniszczona dzięki atakom ukraińskich dronów, ale ta liczba stale rośnie. Ta wojna pokazuje, że czołg zyskał bezwzględnego i potężnego wroga. 

Kiedyś o sile armii decydowały wojska pancerne i artyleria. Od czasu wojny na terenie Ukrainy jest jasne, że do tej elitarnej grupy powinny dołączyć także drony.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Drony | bomby | czołgi | wojna Ukraina-Rosja | ukraińska armia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy