Ukraińcy w lot uczą się walki Patriotami. Amerykanie są zachwyceni

Ukraińcy uczą się walczyć Patriotami i idzie im świetnie. Amerykańscy instruktorzy twierdzą, że tak pojętnych uczniów jeszcze nie widzieli. Gdy wrócą do ukraińskiej armii, to rakiety Putina wkrótce staną się bezużytecznym złomem.

  • Ukraińscy żołnierze zachwycili amerykańskich instruktorów, szybko ucząc się obsługi systemu obrony powietrznej Patriot. 
  • Rosjanie mają powody do niepokoju, gdyż imponujące postępy Ukraińców oznaczają dla nich poważne kłopoty. Ich rakiety już nie będą bezkarnie atakować ukraińskie miasta.
  • Ukraina dostanie najpotężniejszą broń przeciwrakietową, jaką kiedykolwiek przekazali im zachodni sojusznicy. 

Najnowsze wersje systemów Patriot mogą trafiać cele w odległości do 80 kilometrów i lecące na wysokości do 20 kilometrów. To oznacza, że praktycznie każda rosyjska rakieta może być przez system Patriot strącona.

Reklama

Ukraińcy uczą się błyskawicznie obsługi systemu Patriot

Na razie ukraińscy żołnierze mają za sobą intensywny, 10-tygodniowy trening na amerykańskim systemie obrony powietrznej Patriot. Instruktorzy amerykańskiej armii w bazie w Fort Sill są pod wrażeniem, w jakim tempie Ukraińcy opanowują posługiwanie się tą potężną bronią. - Wszystko chwytają w lot! - mówili dziennikarzom telewizji CNN, którzy odwiedzili ich na kilka dni przed zakończeniem szkolenia.

Fort Sill jest jedynym miejscem na terenie USA, gdzie amerykańscy instruktorzy prowadzą szkolenie Ukraińców z użyciem amerykańskiego systemu broni. Nagrywanie filmów wideo i wykonywanie zdjęć podczas szkolenia Ukraińców zostały zabronione, aby nie mógł ich zidentyfikować rosyjski wywiad. Ukraińscy żołnierze wkrótce wrócą do swojego kraju, by walczyć z armią Putina.

Urzędnicy Pentagonu zapewniają, że Ukraińcy uczyli się błyskawicznie. Od podstaw poznawali szczegóły systemu Patriot w tempie zaskakującym nawet dla amerykańskich uczestników tego samego kursu. Z tego powodu otrzymali oni dodatkowe, intensywne szkolenie, co rzadko się zdarza w przypadku Amerykanów.

Mężczyźni i kobiety z Ukrainy przeznaczeni do obsługi systemu Patriot byli w wieku od 19 do 67 lat . - Szkoleni byli od godziny 7 rano do 6 wieczorem, sześć dni w tygodniu, przez 10 tygodni - ujawnili urzędnicy Pentagonu. Wielu z nich było przed wojną wykwalifikowanymi inżynierami, a kilku posiadało wiele stopni naukowych. Wszyscy zostali starannie wybrani przez ukraińskich dowódców wojskowych, aby przejść trening w USA.

- Uważam, że dzięki swojemu doświadczeniu bojowemu zdobytemu w walce z Rosjanami tak łatwo wszystko potrafili opanować. Absolutnie najlepsi, jakich dotąd widziałem, a trenowałem żołnierzy z wielu krajów - powiedział telewizji CNN jeden z amerykańskich instruktorów. 

Ukraińcy również dobrze się odnaleźli w realiach zwykłego życia bazy w Fort Sill. W jadłospisie obok typowych dań kuchni amerykańskiej: burgerów i grillowanych steków, znalazło się wiele zup - ukraińskich specjałów. Jeden z amerykańskich instruktorów wojskowych ujawnił, że wielu Ukraińców nie miało wcześniej okazji spróbować typowych, amerykańskich hamburgerów, a teraz to ich ulubione danie.

Nie obyło się bez momentów dramatycznych. Jedna z ukraińskich uczestniczek szkolenia w jego trakcie otrzymała telefon z informacją, że jej mąż zginął na froncie podczas walki z Rosjanami. 

System pocisków Patriot ma być dostarczony na teren Ukrainy znacznie szybciej, niż zakładano. Dzięki temu walczące z najeźdźcą państwo zyska dodatkową broń do niszczenia rosyjskich rakiet, czego od samego początku wojny domagały się władze w Kijowie. 

Polecamy na Antyweb | Jedna rzecz to nie wyjść z Rosji, a druga - wrócić do niej TERAZ! Co robi DHL?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: System Patriot | Ukraina | szkolenie | USA | US Army | wojna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy