Estonia przekaże Ukrainie kultową broń. Służy w 25 armiach świata

Tallin podjął decyzję o wzmocnieniu obrony powietrznej Ukrainy, przekazując jej przenośne systemy rakiet przeciwlotniczych Mistral. To dobrze znane i lubiane przez żołnierzy wyposażenie, które powszechnie stosowane jest w armiach na całym świecie.

Tallin podjął decyzję o wzmocnieniu obrony powietrznej Ukrainy, przekazując jej przenośne systemy rakiet przeciwlotniczych Mistral. To dobrze znane i lubiane przez żołnierzy wyposażenie, które powszechnie stosowane jest w armiach na całym świecie.
Ukraiński żołnierz korzystający z systemu Mistral MANPADS /3rd Separate Tank Brigade of the Armed Forces of Ukraine /domena publiczna

Estonia zdecydowała o nowym pakiecie pomocowym dla Ukrainy, w ramach którego wzmocni jej obronę powietrzną za pomocą francuskich systemów przeciwlotniczych Mistral, dostarczonych razem z niezbędnymi pociskami. Dokładna liczba systemów i rakiet nie jest ujawniana ze względów bezpieczeństwa, ale ogłaszając swoje wsparcie Tallin podkreślił, że Kijów niezmiennie potrzebuje pomocy sojuszników, by walczyć z rosyjską inwazją.  

Warto tu dodać, że Mistral to przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (PPZR), czyli służący do zwalczania wzrokowo obserwowalnych celów powietrznych, np. samolotów, śmigłowców i innych obiektów emitujących promieniowanie z zakresu widmowego podczerwieni. Ze względu na zagrożenie dla lotnictwa cywilnego, a zwłaszcza możliwość wykorzystania do ataków terrorystycznych, posiadanie i międzynarodowy handel takimi systemami jest ściśle kontrolowany.

Reklama

Mistrale dla Ukrainy

Mistral to system bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), który został nazwany tak samo jak pocisk, który jest jego integralną częścią. Jest on podstawowym systemem przeciwlotniczym krótkiego zasięgu w 25 armiach na całym świecie, w tym w armii francuskiej. Prace nad tym rozwiązaniem ruszyły na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, produkcja seryjna rozpoczęła się w 1988 r., a dostawy dla armii francuskiej rok później.

W zależności od miejsca odpalenia pocisku i charakterystyki ochranianego obiektu powstało wiele wersji zestawów, w tym do montowania na różnego rodzaju pojazdach, okrętach nawodnych i śmigłowcach, ale wszystkie musiały spełniać następujące kryteria: jeden pocisk do wszystkich modyfikacji, niezależność od metody wystrzeliwania i minimalne wymagania konserwacyjne. Najprostsza i najpowszechniejsza wersja to MANPADS i to właśnie ona jest przedmiotem nowego estońskiego pakiety pomocy. 

Mistrale, Pioruny i Stingery

Obejmuje ona pocisk Mistral umieszczony w rurowej prowadnicy i wyrzutnię, na którą składa się trójnożna podstawa z siedzeniem dla operatora, mechanizm odpalający, optyczny zestaw celowniczy i nocny system wizyjny (dodatkowo wersja ta może być wyposażona w system identyfikacji swój-obcy). Pociski ważą niecałe 19 kg (masa głowicy to 2,95 kg), korzystają z samonaprowadzania na podczerwień, osiągają prędkość 2,5 Mach (800 m/s), a ich maksymalny zasięg to 6 km (8 km w wersji Mistral 3). 

Przypomnijmy, że to broń tego samego typu co amerykański Stinger czy polski Piorun, który za sprawą obecności w Ukrainie zyskał międzynarodową sławę i zainteresowanie. Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły za pomocą tej broni wiele rosyjskich śmigłowców Ka-52 Aligator, samolotów szturmowych Su-25 i dziesiątki innych pojazdów powietrznych, udowadniając bojową skuteczność tego typu rozwiązań na ukraińskim froncie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mistral | PPZR Piorun | FIM-92 Stinger
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy