Francja powiedziała Rosji dość. Takiej broni w Ukrainie jeszcze nie było

Rząd Francji ogłosił pod koniec stycznia ogromną pomoc dla Ukrainy w postaci nowej broni. Teraz ta broń pierwszy raz została użyta na Ukrainie. Można śmiało mówić o historycznym przełomie, który może zaowocować odmianą na lepsze bardzo trudnej sytuacji na froncie.

Rząd Francji ogłosił pod koniec stycznia ogromną pomoc dla Ukrainy w postaci nowej broni. Teraz ta broń pierwszy raz została użyta na Ukrainie. Można śmiało mówić o historycznym przełomie, który może zaowocować odmianą na lepsze bardzo trudnej sytuacji na froncie.
Takiej broni w Ukrainie jeszcze nie było. To bomby AASM Hammer /Safran Electronics & Defense /materiały prasowe

Prezydent Francji ogłosił na początku roku nową erę we wsparciu wojskowym dla ukraińskiej armii. W tym roku Siły Zbrojne Ukrainy będą mogły liczyć na dostęp do naprawdę potężnej francuskiej broni, z pomocą której będzie można dziesiątkować rosyjskich żołnierzy czy zniszczyć wiele okrętów wojennych i bombowców strategicznych.

Pierwsza transza tej broni właśnie weszła na użycie SZU. Mowa tutaj o bombach AASM Hammer (Armement Air-Sol Modulaire oraz Highly Agile Modular Munition Extended Range). Ukraina miała dostać je wraz 40 potężnymi pociskami SCALP-EG i 78 rewelacyjnymi haubicoarmatami Caesar. Co ciekawe, w przypadku samobieżnych haubicoarmat Caesar, to francuskie koncerny zbrojeniowe wyprodukowały nowe sztuki specjalnie na potrzeby Ukrainy. Czegoś takiego jeszcze nie było.

Reklama

Bomba AASM Hammer już w użyciu na Ukrainie

Co najmniej jedna bomba AASM Hammer właśnie została użyta przeciwko Rosjanom. Na publikowanym zdjęciu z akcji jej użycia można zobaczyć wymowny napis "Zemsta za dzieci z Odessy. Z Nienawiścią. Bez szacunku", który tłumaczy zasadność spacyfikowania nią rosyjskiego agresora. Był to odwet za ostatnie krwawe ataki dronowe i rakietowe na Odessę.

AASM Hammer to francuska "skrzydlata" bomba, która cechuje się świetnymi parametrami technicznymi. W przypadku zrzucania ich z dużej wysokości, mogą one razić cele w odległości do 70 km od pozycji zrzucającego je samolotu. Ma ona wagomiarę 250 kg (Mk 82), zwiększając masę tej broni do 340 kg. Wersje AASM mogą być naprowadzane satelitarnie przy pomocy nawigacji GPS i inercyjnej. Celność wynosi od 10 do nawet 1 metra. Cena jednej bomby HAMMER to ponad 210 tysięcy dolarów.

Rosjanie będą mieli problemy z bombami AASM Hammer

Sebastien Lecornu, minister Sił Zbrojnych Francji powiedział, że ukraińskie myśliwce MiG-29 i frontowe bombowce Su-24 zostały już przystosowane do nowych francuskich bomb AASM. Niestety, liczba Hammerów dostarczonych dotychczas na Ukrainę przez Francję nie jest znana. Z nieoficjalnych informacji wynika, że bomby te użyto w Awdijiwce.

Nie wiadomo również, z jakiego typu samolotu ukraińskie lotnictwo wypuściło te francuskie bomby. Jest jednak jasne, że do naprowadzenia ognia i rejestracji wyników bombardowania wykorzystano dron jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy, dzięki czemu każdy może zobaczyć moment ataku i jego rezultat. Trzeba przyznać, że jest spektakularny.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy