Francja zmodernizuje Mirage 2000 dla Ukrainy. Otrzymają nowe zdolności

Francja ogłosiła ciekawą zmianę we wsparciu dla Ukrainy. Planują oni dostosowanie myśliwców Mirage 2000-5 do pełnienia misji uderzeniowych. Oznacza to zmianę roli tych samolotów, które do tej pory użytkowano w roli myśliwców przechwytujących. Teraz zyskają zdolność do atakowania celów naziemnych, co ma być odpowiedzią na potrzeby Ukrainy.

Prace nad modernizacją myśliwców odbywają się w bazie lotniczej Cazaux, gdzie przez lata testowano różne wersje myśliwców z serii Mirage, a także Rafale. Francja dostarczyła już Ukrainie zaawansowane pociski manewrujące SCALP, czyli francuską wersję Storm Shadow oraz precyzyjne bomby AASM Hammer, które prawdopodobnie zostaną zintegrowane z nowo zmodyfikowanymi Mirage 2000-5. 

Reklama

Mirage 2000 mają trafić do Ukrainy

W czerwcu 2024 roku Francja ogłosiła dostawę myśliwców Mirage 2000-5 do lotnictwa Ukrainy. Informacja ta od razu wzbudziła spory entuzjazm na świecie, choć nie brakuje sceptyków twierdzących, że Ukraina powinna przede wszystkim skupić się na szkoleniu pilotów dla samolotów F-16, a dodatkowy typ sprzętu znacznie utrudni logistykę.

Oprócz dostawy samolotów Francja zobowiązała się również do przeszkolenia 4500 ukraińskich żołnierzy, co odpowiada wielkości jednej brygady. Ma to pozwolić na lekką poprawę zdolności bojowych armii ukraińskiej, która ostatnimi czasy zaczyna coraz bardziej odczuwać straty w konflikcie.

Czym charakteryzuje się Mirage 2000?

Mirage 2000 to francuski, wielozadaniowy myśliwiec odrzutowy, zaprojektowany przez firmę Dassault Aviation w latach 70. jako następca myśliwca przechwytującego Mirage III. Pierwszy lot odbył w 1978 roku, a do służby operacyjnej oficjalnie wszedł w roku 1984.

W samolocie zastosowano skrzydło typu delta, które w momencie jego projektowania uznawano już za przestarzałe. Sterowanie maszyną oparte jest natomiast o system fly-by-wire zmniejszający awaryjność maszyny oraz poprawiający właściwości lotne.

Mirage 2000 napędzany jest pojedynczym silnikiem SNECMA M53 i osiąga prędkość maksymalną Mach 2,35 (2902 km/h). Maszyna zdolna jest przenosić 5 ton uzbrojenia, do którego należą m.in. pociski powietrze-powietrze MICA i Magic II, pociski przeciwokrętowe Exocet, pociski manewrujące SCALP oraz liczne bomby kierowane np. z rodziny Paveway.

Łącznie w latach 1978-2007 wyprodukowano 606 egzemplarzy Mirage 2000 we wszystkich wersjach. Jego użytkownikami są obecnie m.in. siły powietrzne Francji, Egiptu, Republiki Chińskiej, Grecji, Indii czy Peru.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Francja | Mirage 2000 | Ukraina | myśliwce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy