Gdzie jest najbliższy schron? Specjalna mapa wskaże ci kryjówki

W dzisiejszych czasach ryzyko konfliktu zbrojnego nie jest wcale takie niskie. W trakcie wojny szczególnie zagrożona jest ludność cywilna zamieszkująca miasta, które często narażone są na bombardowania. Na wszelki wypadek warto wiedzieć, gdzie znajduje się najbliższy schron. W tym przypadku pomocna okazuje się mapa schronów udostępniona przez Państwową Straż Pożarną.

Ta mapa wskaże ci, gdzie jest najbliższy schron

Państwowa Straż Pożarna stworzyła aplikację "SCHRONY", która zawiera mapę przedstawiającą "miejsca doraźnego schronienia", w tym "budowle ochronne" stanowiące osłonę przed określonymi zagrożeniami. Zgodnie z informacjami podanymi przez PSP, przy użyciu rzeczonej mapy da się znaleźć miejsca, do których można się udać w przypadku krótkotrwałych ekstremalnych zjawisk pogodowych (np. trąby powietrznej) lub "czynników rażenia z określonych stron" (np. bombardowania). 

Aplikacja "SCHRONY" jest dostępna pod tym linkiem. Interaktywna mapa pozwala na odszukanie najbliższego schronienia. Kryjówki dzielą się na poszczególne kategorie. Mowa tu o miejscach doraźnego schronienia, ukryciach i schronach.

Reklama

Budowa przydomowego schronu już wkrótce stanie się łatwiejsza?

Przy temacie schronów, warto wspomnieć o pracach Ministerstwa Rozwoju i Technologii nad liberalizacją prawa budowlanego. Zmiany w przepisach mają umożliwić między innymi budowę przydomowych schronów i ukryć doraźnych bez potrzeby uzyskania pozwolenia. Rzeczone miejsca mają służyć do ochrony mieszkańców przed zdarzeniami takimi jak atak zbrojny czy ekstremalne zjawiska pogodowe. 

Ile kosztuje budowa przydomowego schronu? Cała inwestycja nie jest tania – najtańsze warianty rozpoczynają się od około 200 tysięcy złotych. Końcowa cena zależy przede wszystkim od wielkości danego schronu, a także wyposażenia i materiałów, z których jest zbudowany. Niektóre firmy oferują również tańszą opcję polegającą na przerobieniu istniejącej piwnicy na schron. Wówczas całkowity koszt takiego przedsięwzięcia wynosi około 50-60 tysięcy złotych.

Budowa schronu do 35 metrów kwadratowych bez pozwolenia na budowę ma być możliwa dla posiadaczy domów jednorodzinnych. Zmiany w regulacjach prawa budowlanego mają również ułatwić budowę między innymi mikrowiatraków, czyli mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, które wykorzystują energię wiatru.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: schrony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy