Gumowy "jeż" chroni cenne ukraińskie wozy

Niepozorny wynalazek ratuje życie żołnierzy. Niemiecki "jeż" doskonale sprawdza się w Ukrainie. Jak zwykła guma potrafi ochronić pojazdy wojskowe przed groźnymi pociskami?

Gumowy pancerz "jeżowy" chroni ukraińskie PzH-2000 przed amunicją kasetową i dronami
Gumowy pancerz "jeżowy" chroni ukraińskie PzH-2000 przed amunicją kasetową i dronamiDirk VorderstraßeWikimedia

Współczesne pole bitwy jest miejscem, gdzie pojazdy opancerzone muszą stawić czoła rosnącym wyzwaniom. Jednym z największych zagrożeń są przeciwpancerne pociski kasetowe. Ta broń została zaprojektowana do rażenia bardzo wrażliwej części wozów opancerzonych – stropu wieży. Aby zaradzić temu niebezpieczeństwu, u naszych zachodnich sąsiadów zaprojektowano lekki i prosty pancerz dodatkowy wykonany z gumy.

Gumowy pancerz doskonale chroni przed pociskami kasetowymi

Igelpanzerung, czyli dosłownie pancerz jeżowy, to system dodatkowego opancerzenia dachów pojazdów wojskowych, który ma przeciwdziałać podpociskom z amunicji kasetowej. Dzięki gumowym "igłom" o średnicy 6 centymetrów, które jednak lepiej byłoby nazywać prętami, zdolny on jest do przechwytywania i absorpcji energii tych niewielkich ładunków kumulacyjnych.

System wykonany jest ze wzmocnionej gumy, dzięki czemu jest stosunkowo lekki. Zakłócenie ładunków kumulacyjnych osiąga się poprzez umieszczenie gumowych prętów na drodze podpocisku do pancerza. Po zetknięciu się ładunku z "igłą" dochodzi do jego detonacji, co utrudnia właściwe uformowanie się strumienia kumulacyjnego i ogranicza zdolność penetracji pancerza.

W Ukrainie pancerz Igelpanzerung został już przetestowany w boju między innymi na armatohaubicach PzH-2000. Doskonale sprawdził się wtedy, nie tylko chroniąc cenny sprzęt przed amunicją kasetową, ale także ratując jeden egzemplarz i jego załogę przed atakiem drona kamikaze Łancet-3.

Dlaczego amunicja kasetowa jest tak groźna?

Amunicja kasetowa przeciwpancerna stanowi poważne zagrożenie dla pojazdów opancerzonych ze względu na swoją zdolność do penetracji stosunkowo cienkiego pancerza dachowego, często mającego grubość od 20 do 40 mm. Subamunicja, taka jak amerykańska M77, o średnicy zaledwie 38 mm, może przebić do 200 mm stali. Głównym powodem stosowania amunicji kasetowej jest jej obszar rażenia i setki podpocisków, co zapewnia dużą szansę trafienia pojazdu. Część tego rodzaju broni posiada dodatkowe naprowadzanie, które jeszcze bardziej zwiększa jej skuteczność.

Przykładami amunicji kasetowej jest amerykańska bomba CBU-87 używana przez kilka krajów NATO, która zawiera 202 uniwersalne podpociski. Wycofana brytyjska BL-755, zawierała natomiast 147 podładunków kumulacyjnych. Podobnie działają też rakiety, M26, czy też M30 GMLRS z amunicją DPICM, które mogą być używane m.in. w wyrzutniach HIMARS.

Rosja również dysponuje tego rodzaju bronią. Bomba RBK-500 może być wyposażona w kasetowe podładunki przeciwpancerne lub przeciwpiechotne, a lotniczy zasobnik KMGU-2 może rozrzucić niewielkie ładunki kasetowe na szerokim obszarze.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

„Polacy za granicą”: Posiadłość należała do Tori Amos. Polka nim rozporządzaPolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas