Izrael atakuje potężnymi SPICE 2000. Wieżowiec natychmiast znika

Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest wciąż bardzo napięta. Izrael kontynuuje uderzenia na cele związane z Hezbollahem, a w ramach najnowszego przeprowadził precyzyjny atak na wieżowiec mieszkalny na przedmieściach Bejrutu i wykorzystał do tego jedną ze swoich najpotężniejszych broni, czyli SPICE 2000.

SPICE jest produktem izraelskiej firmy Rafael Advanced Defense Systems
SPICE jest produktem izraelskiej firmy Rafael Advanced Defense Systems Israeli Air ForceTwitter

Pomimo coraz częstszych głosów sprzeciwu płynących również z Zachodu, Izrael kontynuuje politykę atakowania i neutralizowania obiektów powiązanych z Hezbollahem poza swoimi granicami, nawet jeśli wykorzystują struktury cywilne jako osłonę. A jedną z ostatnich akcji możemy zobaczyć na nagraniach krążących w mediach społecznościowych - pokazują one, jak precyzyjnie naprowadzana amunicja uderza w niższe piętra budynku, powodując jego błyskawiczne zawalenie się.

Podobne mają też Rosja i Ukraina

Według doniesień w tym wysoce skoordynowanym ataku wykorzystano inteligentną bombę Spice 2000 - broń znaną ze swojej precyzji i skuteczności przeciwko ufortyfikowanym lub wartościowym celom. Lotnictwo Sił Obronnych Izraela używało ich już wcześniej w Strefie Gazy, więc skuteczność tego rozwiązania w trudnych warunkach miejskich została już udowodniona. Warto też przypomnieć, że niedawno pisaliśmy o zintensyfikowanym użyciu tego rodzaju wyposażenia w Ukrainie.

Rosja korzysta modułu UMPK zaprojektowanego do stosowania z niekierowanymi bombami lotniczymi ogólnego przeznaczenia, jak FAB-250 i FAB-500, zrzucanymi z samolotów Su-34 i Su-35. Strona ukraińska dysponuje z kolei amerykańskimi zestawami JDAM-ER, które działają dokładnie tak samo, tzn. zmieniają "głupie bomby" w broń precyzyjnego rażenia do wykorzystania w każdych warunkach pogodowych. SPICE (Smart, Precise Impact, Cost-Effective) pozwala osiągnąć dokładnie taki sam efekt, bo mamy do czynienia z zestawem naprowadzającym EO/GPS.

Co potrafi SPICE 2000?

SPICE łączy w sobie zalety naprowadzania satelitarnego, np. atakowanie zakamuflowanych i ukrytych celów oraz działanie w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych, a także zwiększającego precyzję naprowadzania elektrooptycznego, jak niezależność od zewnętrznych źródeł informacji, takich jak satelity (w zestawie SPICE można przed lotem umieścić do 100 celów, do których można uzyskać dostęp i które można wybrać podczas lotu).

Operator ma też możliwość ręcznego naprowadzania, co zdaniem ekspertów jest potencjalnie najdokładniejszą metodą stosowaną obecnie w przypadku amunicji zrzucanej z powietrza, która pozwala maksymalnie ograniczyć starty cywilne - w tej wersji możliwe jest jednak prowadzenie tylko jednej bomby na raz. Zestaw ma w sumie 12 powierzchni sterowych w 3 grupach, więc szybujące bomby wyposażone w SPICE można zrzucać bez wchodzenia w obszar zagrożenia większości systemów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu.

Zestawy SPICE produkowane są w czterech wersjach:

  • Spice 1000 - zestaw do głowic bojowych do 450 kg, który posiada rozkładane skrzydła zwiększające zasięg do 100 km i ułatwiające integrację z lekkimi myśliwcami;
  • Spice 2000 - zestaw do głowic bojowych o masie do 900 kg;
  • Spice 250 - bomba szybująca o masie 113 kg zaprojektowana jako kompletny system, a nie zestaw dodatkowy, o zasięgu do 100 km;
  • Spice 250 ER - wariant wyposażony w silnik mikroturboodrzutowy z wewnętrznym zbiornikiem paliwa JP-8/10, który zapewnia zasięg 150 km.

W Silach Powietrznych Izraela SPICE 2000 może być przenoszony przez myśliwce F-15, F-16 oraz F-35. Izrael używa bomb z tym zestawem od 2003 roku, ale po raz pierwszy w trwającym właśnie konflikcie sięgnął po nie w listopadzie 2023 roku, kiedy to w sieci pojawiło się zdjęcie wyposażonego w nie F-16.

Co ciekawe, chociaż SPICE jest produktem izraelskiej firmy Rafael Advanced Defense Systems, to zgodnie z warunkami umowy broń jest produkowana przez Rafael USA, a następnie przekazywana izraelskiej spółce matce do użytku izraelskiego Ministerstwa Obrony.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Naukowcy z Politechniki Gdańskiej stworzyli bezzałogową łódźPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas