Izrael pokazał jedną ze swoich najpotężniejszych broni. Oto SPICE-2000

Siły Powietrzne Izraela pokazały swój myśliwiec F-16I ze specjalną bombą SPICE-2000, która jest jedną z najpotężniejszych broni, jaką Izraelczycy mają w swoim arsenale.

Na swoich mediach społecznościowych lotnictwo Izraela pokazało zdjęcie myśliwca z charakterystyczną bronią. Jak zaznaczyli eksperci z kanału OSINTtechnical to pierwszy przypadek, gdy w trwającym konflikcie możemy zobaczyć izraelskiego F-16 z podwieszoną bombą SPICE-2000.

Przy tym OSINTtechnical zwrócił uwagę na kontekst, przy którym wrzucono zdjęcie przez Siły Powietrzne Izraela. W oficjalnym poście zaznaczono, że Izraelczykom udało się w nalocie zniszczyć dom Isma’ila Hanijja, szefa biura politycznego Hamasu. Możliwe, że użyto do tego właśnie SPICE-2000.

Reklama

Tajna broń Izraela. Zestawy SPICE

SPICE (Smart, Precise Impact, Cost-Effective) to nazwa zestawu elektrooptyki i systemów GPS, opracowanego przez firmę Rafael. Przekształca zwykłe bomby w inteligentną broń precyzyjnego rażenia. Składa się z głowicy z inercyjnym systemem nawigacji (INS) i systemem GPS. System przesyła operatorom obraz do momentu uderzenia bomby i dostosowuje jej kurs podczas lotu za pomocą składanych skrzydeł.

Dzięki naprowadzaniu satelitarnemu SPICE pozwala na atakowanie zakamuflowanych celów, zapewniając przy tym opcję "zrzuć i zapomnij", nawet dla kilku bomb w tym samym momencie. Dodatkowe sterowne skrzydła zapewnione przez SPICE pozwalają bombie szybować, zwiększając jej zasięg o ok. 60 kilometrów. Co jednak ważniejsze ograniczają błąd uderzenia do promienia ok. 3 metrów.

SPICE-2000 to jedna z największych bomb Izraela

Zestaw SPICE może być montowany na głowicach bombowych w czterech wersjach: na bombach o masie 250 funtów (113 kg), 1000 funtów (453 kg) i 2000 funtów (907 kg). Te ostatnie tworzą właśnie SPICE-2000, stanowiąc jedne z najgroźniejszych broni Izraela. Dzięki zestawom Izraelczycy mogą precyzyjnie uderzać z ogromną siłą.

W Silach Powietrznych Izraela SPICE-2000 może być przenoszony przez myśliwce F-15, F-16 oraz F-35. Izrael używa bomb z tym zestawem od 2003 roku, jednak cieszą się one względnym sukcesem eksportowym. Stanowią wyposażenie arsenału m.in. Grecji, Korei Południowej czy Indii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Izrael | siły powietrzne | bomby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy