Izrael zaprezentował broń przyszłości - autonomiczny pojazd M-RCV
Izrael prezentuje nowy, uzbrojony i autonomiczny pojazd wojenny Medium Robotic Combat Vehicle (M-RCV). Pierwsze testy mają rozpocząć się w przyszłym roku.
Pojazd został zaprezentowany w pawilonie Elbit Systems podczas Salonu Obrony i Bezpieczeństwa Eurosatory w Paryżu.
Sprzęt obejmuje "wysoce autonomiczne rozwiązanie do rozpoznania terenu". Robot oparty został na bezzałogowym pojeździe naziemnym BLR-2. Wyposażony jest w m.in. autonomiczną wieżę kalibru 30 mm, system aktywnej ochrony Elbit "Iron Fist", wyrzutnię rakiet IAI, czy w pociski rakietowe "Spike".
Izrael zapewnia, że maszyna "integruje szereg najnowocześniejszych technologii, w tym zaawansowane możliwości manewrowania". M-RCV jest w stanie przenosić ciężkie i zróżnicowane ładunki. Dodatkowo wbudowany jest tu specjalny system UAV (drony).
Ministerstwo Obrony Izraela podaje, że M-RCV posiada "kapsułkowanego drona do misji zwiadowczych oraz zestaw do wykrywania pasywnego opracowany przez Elbit Systems i Foresight".
Autonomiczny robot działa zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, w każdych warunkach pogodowych, w czasie których pojazd posiada "skuteczność operacyjną, prostotę i minimalną interwencję operatora".
Wspólna praca nad autonomicznym robotem wojennym M-RCV
Platforma pojazdu została stworzona przez BL Advanced Ground Support Systems, z kolei wieża karabinu maszynowego została zaprojektowana przez Dyrekcję Czołgów i PAC, które podlega zaś Dyrekcji Badań i Rozwoju Obrony.
System aktywnej obrony został wykonany przez Elbit System, a wyrzutnia rakiet została opracowana przez Israel Aerospace Industries. Rafael Advanced Defense Systems stworzył pociski "Spike".
Jak informuje izraelskie Ministerstwo Obrony "System został opracowany w ramach autonomicznej koncepcji pola bitwy prowadzonej w DDR&D we współpracy z Dyrekcją ds. Czołgów i APC, jednocześnie wdrażając otwartą architekturę do integracji przyszłych możliwości i integracji robota z innymi narzędziami i możliwościami".
Platforma BL, na której opiera się M-RCV, jest "trwającym projektem rozwojowym dla bezzałogowego pojazdu naziemnego. BLR oferuje ekstremalną mobilność naziemną, w połączeniu z technologią "drive by wire", dając kontroli misji możliwość kontrolowania pojazdu w luźnym obwodzie sterowania. "- twierdzi Ministerstwo.