Jest porozumienie norwesko-niemieckie. Będzie "supersoniczna superrakieta"

Norweski Kongsberg poinformował, że wraz z niemieckimi partnerami Diehl Defence i MBDA Deutschland opracują pocisk Super Sonic Strike Missile (3SM) Tyrfing, który "na nowo zdefiniuje możliwości uderzeń dalekiego zasięgu".

Artystyczna koncepcja nowego europejskiego pocisku przeciwokrętowego Kongsberg
Artystyczna koncepcja nowego europejskiego pocisku przeciwokrętowego KongsbergKongsbergmateriały prasowe

O Super Sonic Strike Missile (3SM) Tyrfing, czyli naddźwiękowym pocisku przeciwokrętowym opracowywanym przez norweską firmę Kongsberg Defence & Aerospace (KDA), po raz pierwszy usłyszeliśmy już w 2021 roku. To właśnie wtedy rządy Norwegii i Niemiec zadeklarowały, że nowe rozwiązanie, które początkowo nosiło nazwę Future Naval Strike Missile, będzie ich wspólnym projektem.

W listopadzie 2023 roku norweskie Ministerstwo Obrony i KDA zaproponowały zainicjowanie pierwszej wstępnej fazy projektowej, pozostawiając decyzję w niemieckich rękach. I wygląda na to, że ta w końcu zapadła, bo Kongsberg poinformował w oficjalnym oświadczeniu prasowym, że będzie rozwijał projekt wspólnie z niemieckimi partnerami Diehl Defence i MBDA Deutschland, wykorzystując "mocne strony tych firm i dziesięciolecia doświadczenia w opracowywaniu rakiet".

System, który przewyższa wszystko, co osiągnięto wcześniej

Trudno jednak powiedzieć, czy możliwe będzie dotrzymanie pierwotnego terminu, który zakładał wdrożenie na norweskich i niemieckich okrętach wojennych do 2035 roku jako uzupełnienie Naval Strike Missile. O jakim pocisku konkretnie mowa? Jak łatwo się domyślić, podczas tak wczesnego etapu prac nie można powiedzieć zbyt wiele, ale pewną wskazówką może okazać się padające w nazwie słowo "Tyrfing".

Wywodzi się ono z mitologii nordyckiej, gdzie oznaczało miecz, który zawsze trafiał, nigdy nie rdzewiał i mógł przecinać kamień i żelazo z taką samą łatwością jak ubranie. Tym samym projekt 3SM ma na celu wyprodukowanie wysoce zaawansowanego, dalekosiężnego, zwrotnego i precyzyjnego pocisku naddźwiękowego dostosowanego do potrzeb obronnych Norwegii i Niemiec, a w dalszej perspektywie także klientów z państw sojuszniczych.

Europa podejmuje wspólne wysiłki

Zresztą dyrektor zarządzający MBDA Deutschland, Thomas Gottschild, podkreślił przy tej okazji znaczenie broni dystansowej w nowoczesnych strategiach obronnych i potencjał projektu 3SM we wzmacnianiu bezpieczeństwa narodów europejskich. Nie da się też ukryć, że wspólny rozwój rakiety Super Sonic Strike Missile to znaczący kamień milowy w europejskiej współpracy obronnej, sygnalizujący zaangażowanie w innowacje i zbiorowe bezpieczeństwo w erze ewoluujących zagrożeń.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas