Każdy może składać drony dla wojska. Ukraina uruchamia platformę szkoleniową
Ukraina przygotowuje się do zmiany układu sił w zakresie produkcji i wykorzystania dronów, czego można było się dowiedzieć z noworocznego przemówienia Wołodymyra Zełenskiego. Wygląda na to, że Kijów chce zaangażować do tego procesu jak najwięcej cywilów.
Ukraina dronami stoi
Z przemówienia ukraińskiego prezydenta wynika, że do końca 2024 roku do Sił Zbrojnych Ukrainy trafić ma aż milion dronów. Oznacza to, że codziennie linie produkcyjne w całym kraju powinno opuszczać ok. 2732 jednostek - czy to w ogóle możliwe do wykonania?
Według ukraińskich ekspertów tak, bo Ukraina będzie starała się jak najbardziej zwiększyć lokalną produkcję wojskową. Lokalny przemysł, nazywany "motorem ożywienia gospodarczego", musi zwiększyć moce produkcyjne co najmniej sześciokrotnie i takie są właśnie plany Kijowa.
Dziś dowiadujemy się natomiast, że aktywny udział w tym procesie mają wziąć też "zwykli Ukraińcy". To właśnie z myślą o nich powstała platforma dronów Żytomierz, dzięki której każdy zainteresowany będzie miał okazję nauczyć się samodzielnego montażu dronów FPV.
To platforma jednocząca inżynierów, dostawców, logistyków i darczyńców, dzięki czemu "ptaków" będzie jeszcze więcej. Mychajło Fiodorow, Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy, wyjaśnia przy okazji wszystkie kroki, jakie trzeba podjąć, aby zaangażować się w pomoc z jej udziałem.
Każdy może pomóc. Sposobów jest kilka
Aby się zarejestrować i rozpocząć szkolenie, obywatele muszą zalogować się do platformy za pomocą funkcji Diia.Signature w aplikacji Diia - każdy użytkownik otrzyma sygnał wywoławczy w celu ochrony swoich danych osobowych, a rozwiązanie to daje przy okazji gwarancję, że korzystają z niej tylko osoby uprawnione.
Uruchomiona przez Radę Miasta Żytomierza platforma oferuje szkolenia online, dzięki którym użytkownicy mogą wybrać drona, którego chcą złożyć i przedłożyć go do testów. Pomyślne testy skutkują wysłaniem drona na front, dając monterowi możliwość zobaczenia, jak jego dzieło radzi sobie z trafieniem w cel.
Użytkownicy mają też możliwość włączenia się w zbiórkę pieniędzy na drony lub zostania dostawcami części zamiennych do dronów bezpośrednio na platformie. Oznacza to, że inżynierowie mogą u nich zamawiać komponenty do dronów od zainteresowanych osób, aby wesprzeć ich wysiłki w zakresie budowy tych pojazdów.
Platforma ta, będąca pionierską inicjatywą w Ukrainie, nie tylko przeprowadza testy i ułatwia logistykę dostarczania dronów na linię frontu, ale także oferuje częściową rekompensatę kosztów drona mieszkańcom gminy Żytomierz (6 tys. hrywien, czyli ok. 650 zł).
Drony FPV udowodniły już swoją skuteczność na froncie. "Ptaki" pomagają namierzyć zniszczenie wroga i uratować życie naszych żołnierzy. Dołącz do inicjatywy i zniszcz wroga niemal własnymi rękami