Kolejne Patrioty zostaną dostarczone Ukrainie. Który kraj wyśle specjalny pakiet pomocy wojskowej?

Holenderski rząd chce wysłać Ukrainie systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot. Jest to kolejny kraj, który wesprze Kijów tym zaawansowanym technologicznie sprzętem wojskowym.

Holandia chce przekazać swoje Patrioty Ukrainie
Holandia chce przekazać swoje Patrioty Ukrainie123RF/PICSEL

Wcześniej krajami, które zadeklarowały przekazanie Ukrainie systemów Patriot, były USA i Niemcy. W grudniu ubiegłego roku Stany Zjednoczone ogłosiły, że wyślą do Ukrainy jedną baterię Patriot w ramach pomocy wojskowej. Do tych deklaracji dołączył również Berlin, który w styczniu tego roku zapowiedział przekazanie kolejnej baterii tego systemu.

Zamierzamy przyłączyć się do inicjatywy Niemiec i Stanów Zjednoczonych, aby wysłać Patrioty na Ukrainę
premier Holandii Mart Rutte

Rutte powiedział także, że wcześniej odbył rozmowę telefoniczną z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, a potem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - obie rozmowy dotyczyły kwestii przekazania wspomnianego systemu. Holandia jest w posiadaniu kilku dywizji przeciwlotniczych systemów rakietowych Patriot w wersji PAC-2 oraz PAC-3.

Jak zaznacza De Telegraaf, w ostatnim czasie holenderskie Patrioty zostały zmodernizowane, co może spowodować, że ukraińscy żołnierze będą musieli być szkoleni "przez wiele miesięcy, aby opanować system obrony powietrznej". Z kolei amerykańskie media donoszą, że szkolenia Ukraińców mają rozpocząć się w najbliższym czasie w USA.

Holandia w 2022 roku przekazała Ukrainie wsparcie (głównie militarne) o łącznej wartości około 2,5 mld euro. W ramach dotychczasowych pakietów wojskowych były przesyłane pojazdy opancerzone, haubice, rakiety przeciwlotnicze, a także amunicja i sprzęt radarowy.

Dlaczego systemy Patriot są takie ważne?

Systemy Patriot to amerykański system rakietowy, który służy do obrony powietrznej na średnich i dużych wysokościach — ma on zapewnić obronę przeciwrakietową. Broń ta jest w stanie niszczyć wrogie cele znajdujące się na wysokości nawet do 24 km. W zależności od pocisku zasięg działania systemu wynosi od 50 do 160 km.

W wersji PAC-3 prawdopodobieństwo trafienia wrogiego celu powietrznego wynosi 80-90 proc., a szanse zniszczenia taktycznego pocisku balistycznego wynoszą 60-80 proc. Pociski, które wykorzystywane są w systemach Patriot, osiągają prędkość około 1600 m/s.

Muzyka w sercu paryskiego metra. O brzmienie dba specjalne juryOLIVIER FENIET / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas