Koniec z onucami. Rosja stawia na futurystyczne technologie dla żołnierzy
Rosyjska armia chce przestać być postrzegana na świecie jako zacofana technologicznie. Kreml stawia na futurystyczne systemy, które pozwolą żołnierzom poczuć się jak cyborgi.
Na targach militarnych Armija-2022, rosyjska armia zaprezentowała wiele ciekawych wynalazków, które mają wesprzeć żołnierzy na polach walki. Celem jest też pokazanie całemu światu, że Rosji nie są obce futurystyczne technologie, które mogą przemienić żołnierza w cyborga.
Chociaż brzmi to wszystko jak fantazja, to jednak do życia właśnie powołano departament ds. rozwoju innowacji. Ma on odpowiadać za projektowanie, budowę i wdrożenie do armii przełomowych technologii. Niebawem powstanie również narodowe centrum rozwoju sztucznej inteligencji.
Sotnik, czyli kombinezon przyszłości dla rosyjskich żołnierzy
Pierwszą z technologii, która unowocześni armię, ma być nowy kombinezon dla żołnierzy. Obecnie wciąż wdrażany jest zaawansowany sprzęt bojowy, przygotowany w ramach programu "Ratnik". Tymczasem kończą się prace nad jego następcą, czyli systemem "Sotnik".
System "żołnierza przyszłości" czwartej generacji ma bazować na futurystycznych technologiach. Kombinezon będzie składał się z butów przeciwminowych, specjalnego kombinezonu termicznego oraz kombinezonu przeciwradarowego. Zatem nie tylko będzie o wiele lepiej chronił żołnierzy przed atakiem najróżniejszą bronią, pozwalał im działać w niekorzystnych warunkach pogodowych i ratował ich w chwili zranienia przez wroga, ale również zapewni im możliwość zarządzania flotą pojazdów latających.
Rosja stawia na futurystyczne technologie w armii
Z ujawnionych informacji wynika, że kombinezon "Sotnikiem" wykonany będzie ze specjalnego polietylenu, zdolnego do zatrzymywania odłamków lecących z prędkością do 670 m/s. Jednocześnie ma być bardzo lekki i komfortowy w użytkowaniu. "Sotnik" ma chronić użytkownika przed złamaniami i uszkodzeniem narządów wewnętrznych. Nie zapomniano też o systemach optycznych do prowadzenia akcji w nocy i trudnych warunkach atmosferycznych.
Kombinezon będzie również wyposażony w systemy łączności i napędzany technologiami sztucznej inteligencji. Mają one wspierać żołnierza w wykonywaniu misji i zapewnić stały kontakt z oddziałem. Żołnierze będą mogli nie tylko wskazywać cele do ataku rakietowego, ale również wysyłać i zarządzać flotami małych dronów.
Prace nad "Sotnkiem" mają zakończyć się w przyszłym roku. Wówczas pierwsi żołnierze powinni zostać wyposażeni w ten zapowiadany jako rewolucyjny i futurystyczny sprzęt. Na razie wszyscy widzimy, jak wygląda rzeczywistość rosyjskiego agresora na froncie w Ukrainie. Często ubrani są w zwykłe trampki i odzież ukradzioną ze sklepów dla survivalowców.