Reklama

Lotnik, który lubił wędkować

Andrzej Błasik w chwili nominacji był jednym z najmłodszych generałów Wojska Polskiego. Przed sobą miał jeszcze co najmniej kilkanaście lat służby. Był pilotem, dowódcą sił powietrznych. I zginął jak pilot...

Generał dyw. pil. Andrzej Błasik urodził się 11 października 1962 roku w Poddębicach. Lotnictwem interesował się od zawsze, co potwierdzały wybory kolejnych szkół. W 1981 roku ukończył liceum lotnicze, a 4 lata później Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie ("Orlęta"). Jako absolwent szkoły został promowany na podporucznika oraz zdobył tytuł pilota.

Szkoła latania w Dęblinie

W 1989 roku uzyskał I klasę pilota wojskowego w lotnictwie myśliwsko-bombowym. Dwa lata później wyróżniono go tytułem pilota roku. Kolejnym krokiem było ukończenie, w 1995 roku, studiów w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, co pozwoliło mu zdobyć tytuł oficera dyplomowanego. Gen. Błasik nie zakończył edukacji na studiach, był także absolwentem Holenderskiej Akademii Obrony w Hadze, gdzie w 1998 roku ukończył International Staff Officers Orientation Course oraz Szkoły Wojennej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Montgomery, którą ukończył w 2005 roku.

Ścieżka kariery

Generał rozpoczął swoja służbę w 8. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Mirosławcu. Następnie, w 1987 roku, został przeniesiony do 40. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie. Tam kolejno awansował - od starszego pilota, przez dowódcę klucza, oficera nawigatora eskadry i zastępcę dowódcy eskadry, na jej dowódcę.

Zaraz po studiach w AON trafił do Szefostwa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Warszawie, gdzie zajmował stanowiska st. inspektora Oddziału Nawigacji, st. inspektora Oddziału Szkolenia oraz st. specjalisty Oddziału Operacyjnego Szefostwa Wojsk Lotniczych. Od 2001 roku pełnił funkcję szefa Szkolenia 2 Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, po roku został dowódcą 31. Bazy Lotniczej w Krzesinach. W 2003 roku 31. Baza Lotnicza została uhonorowana przez Ministra Obrony Narodowej "Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych RP" za wzorowe zabezpieczenie ćwiczenia pk. "NATO Air Meet- 2003". Rok później płk Błasik został mianowany szefem Oddziału Zastosowania Bojowego w Dowództwie Sił Powietrznych, a następnie szefem 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego.

Reklama

Pasja latania

W ciągu kolejnych dwóch lat otrzymał dwa poważne awanse. W 2005 roku do stopnia generała brygady, a 19 kwietnia 2007 roku Zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Lech Kaczyński awansował gen. Błasika do stopnia generała dywizji i wręczył nominację na stanowisko Dowódcy Sił Powietrznych. Gen. Błasik był jednym z najmłodszych polskich generałów, w chwili mianowania miał 45 lat.

Na krótko przed awansem na dowódcę Sił Powietrznych generał był także rektorem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, którą sam ukończył.

Generał wielokrotnie podkreślał, że latanie było jego pasją. Za sterami samolotów spędził ponad półtora tysiąca godzin. Na typach samolotów Su-22 oraz TS-11 ISKRA posiadał uprawnienia instruktorskie do szkolenia we wszystkich warunkach atmosferycznych. Szczególnie dbał o bezpieczeństwo pilotów. Po katastrofie lotniczej w Mirosławcu, gdzie 28 stycznia 2008 roku rozbił się wojskowy samolot CASA, na którego pokładzie było wielu bliskich przyjaciół generała (m.in. przyjaciel ze szkoły w Dęblinie generał brygady pilot Wojska Polskiego Andrzej Andrzejewski), rozpoczął prace nad poprawą procedur, co miało zapobiec podobnym wypadkom w przyszłości.

* * *

Generał dyw. pil. Andrzej Błasik był żonaty i miał dwoje dzieci. Jego największą obok lotnictwa pasją było wędkowanie, interesował się również fotografią. Za swoje zasługi zdobył szereg najważniejszych państwowych odznaczeń , między innymi Brązowy i Srebrny Krzyż Zasługi, Brązowy i Srebrny Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" oraz Złoty Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju".

Katarzyna Pruszkowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy