Lotnik, który lubił wędkować
Andrzej Błasik w chwili nominacji był jednym z najmłodszych generałów Wojska Polskiego. Przed sobą miał jeszcze co najmniej kilkanaście lat służby. Był pilotem, dowódcą sił powietrznych. I zginął jak pilot...
Szkoła latania w Dęblinie
Zaraz po studiach w AON trafił do Szefostwa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Warszawie, gdzie zajmował stanowiska st. inspektora Oddziału Nawigacji, st. inspektora Oddziału Szkolenia oraz st. specjalisty Oddziału Operacyjnego Szefostwa Wojsk Lotniczych. Od 2001 roku pełnił funkcję szefa Szkolenia 2 Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, po roku został dowódcą 31. Bazy Lotniczej w Krzesinach. W 2003 roku 31. Baza Lotnicza została uhonorowana przez Ministra Obrony Narodowej "Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych RP" za wzorowe zabezpieczenie ćwiczenia pk. "NATO Air Meet- 2003". Rok później płk Błasik został mianowany szefem Oddziału Zastosowania Bojowego w Dowództwie Sił Powietrznych, a następnie szefem 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego.
Na krótko przed awansem na dowódcę Sił Powietrznych generał był także rektorem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, którą sam ukończył.
Generał wielokrotnie podkreślał, że latanie było jego pasją. Za sterami samolotów spędził ponad półtora tysiąca godzin. Na typach samolotów Su-22 oraz TS-11 ISKRA posiadał uprawnienia instruktorskie do szkolenia we wszystkich warunkach atmosferycznych. Szczególnie dbał o bezpieczeństwo pilotów. Po katastrofie lotniczej w Mirosławcu, gdzie 28 stycznia 2008 roku rozbił się wojskowy samolot CASA, na którego pokładzie było wielu bliskich przyjaciół generała (m.in. przyjaciel ze szkoły w Dęblinie generał brygady pilot Wojska Polskiego Andrzej Andrzejewski), rozpoczął prace nad poprawą procedur, co miało zapobiec podobnym wypadkom w przyszłości.
* * *
Generał dyw. pil. Andrzej Błasik był żonaty i miał dwoje dzieci. Jego największą obok lotnictwa pasją było wędkowanie, interesował się również fotografią. Za swoje zasługi zdobył szereg najważniejszych państwowych odznaczeń , między innymi Brązowy i Srebrny Krzyż Zasługi, Brązowy i Srebrny Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" oraz Złoty Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju".