"Luksusowy" desant Rosjan. Na front jadą w Porsche
Nie sposób zliczyć różnych dziwnych i interesujących pojazdów, jakich żołnierze na wojnie za naszą granicą używają na froncie. Niemniej dalej potrafią zaskoczyć wyborem. Okazuje się, że w rosyjskich jednostkach zmechanizowanych potrafi być jakby luksusowo poprzez wykorzystanie... Porsche.

W internecie furorę robi nagranie, na którym możemy zobaczyć, jak rosyjscy żołnierze obok wozów bojowych blisko frontu poruszają się jednym z Porsche Cayenne pierwszej generacji. Komentujący na nagraniu zauważają, że o ile pojazdy buggy (lekki samochód terenowy) utknęły w błocie, to jednak "luksusowy samochód" przejechał dalej. W rosyjskich mediach społecznościowych nagranie zdobywa popularność z komentarzem "Chłopcy w Cayenne wychodzą na prowadzenie".
Pojazdy cywilne na froncie
Od razu można stwierdzić, że rosyjscy żołnierze zaznali trochę luksusu, nie musząc zginać karków w BWP czy jechać starą wojskową Ładą. Trochę luksusu, gdyż akurat to Porsche stanowi jeden z najtańszych modeli marki na rynku i obecnie, chociażby w Polsce możemy je kupić już nawet za lekko ponad 10 tysięcy złotych.
Nie jest to jednak najbardziej niespodziewany pojazd cywilny, jaki można zobaczyć na froncie w Ukrainie. Ukraińscy żołnierze wykorzystywali m.in. BMW jako platformę wyrzutni pocisków rakietowych kalibru 122 mm.
Cywilne pojazdy na froncie. Czy wojsko może zabrać samochód?
Taki widok oczywiście może śmieszyć, ale warto pamiętać, że w warunkach konfliktu nawet w Wojsku Polskim nie jest kompletnie niemożliwy. Według prawa, a konkretniej artykułu 628 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, jeżeli nasz prywatny pojazd został wpisany w rejestr wojskowej ewidencji, armia może go zarekwirować na nieograniczony czas w przypadku wojny. Zwykle do ewidencji trafiają samochody ciężarowe, autobusy, ale mogą to być także samochody terenowe.
Warto też pamiętać, że wojsko może zarekwirować pojazd w czasie pokoju na ćwiczenia obrony cywilnej - do 24 godzin, sprawdzenie gotowości mobilizacyjnej - do 48 godzin ćwiczenia wojskowe - do 7 dni, stan wyższej konieczności (np. klęska żywiołowa) - brak ograniczeń czasowych. Jednak według prawa po wykorzystaniu pojazdu, ten ma zostać zwrócony w nienagannym stanie technicznym i z dodatkową rekompensatą w postaci sumy stawki za przejechane kilometry. Jeżeli zaś samochód zostanie uszkodzony lub zniszczony, przyznawane zostaje odszkodowanie.