Największa na świecie rosyjska atomowa łódź podwodna idzie do utylizacji
Jak informuje Ukrinform, powołując się na Kommiersant, atomowy okręt podwodny „Dmitrij Donskoj” został wycofany z rosyjskiej marynarki wojennej. Co potrafiła ta maszyna?
Media donoszą, że rosyjski okręt podwodny "Dmitrij Donskoj" będzie stacjonować w bazie morskiej w Siewierodwińsku, a następnie zostanie zutylizowany. Ten sam los spotka inne dwie łodzie podwodne tego samego projektu.
Jak powiedział Władimir Malcew, szef Ruchu Wsparcia Floty dla rosyjskiej agencji TASS, powstaje nowy "Dmitrij Donskoj" z projektu Borey-A w fabryce Siewmasz. Okręt "Dmitrij Donskoj" od 10 grudnia 2022 roku był przygotowywany do wycofania ze służby. Według medialnych doniesień w poprzednich tygodniach miał stacjonować tam tylko personel techniczny. Ostatnią aktywnością okrętu był udział w ćwiczeniach morskich we wrześniu 2022 roku.
TK-208 Dmitrij Donskoj jest okrętem podwodnym o napędzie atomowym, który został zwodowany we wrześniu w 1980 roku i wszedł do służby rok później. Maszyna była okrętem wiodącym (pierwszym) projektu 941 (w NATO znany jako Tajfun). "Dmitrij Donskoj" był obecnie ostatnim wykorzystywanym statkiem tego projektu. W ostatnim czasie służył jedynie w celach testowych dla nowo opracowywanych rosyjskich pocisków. Nazwa maszyny pochodzi od księcia moskiewskiego Dymitra Dońskiego.