Nawet 6-latek musi wiedzieć, jak wysłać bojowego drona na Rosjan

Przedłużająca się wojna zmusza Ukrainę do wprowadzenia do szkół nowego "wojennego" programu nauczania, obejmującego m.in. ćwiczenia strzeleckie i pilotowanie dronów bojowych. Już 6-letnie dzieci są przygotowywane do obsługi bezzałogowców, które stają się "bronią narodową" Kijowa.

Już 6-latki uczą się obsługi dronów. Ukraina wie, że ta wojna nie skończy się szybko
Już 6-latki uczą się obsługi dronów. Ukraina wie, że ta wojna nie skończy się szybkoClash Report/@clashreportTwitter

W ubiegłym roku zaczęły do nas docierać informacje o rekrutacjach wśród dzieci i młodzieży prowadzonych przez grupę Wagnera w rosyjskich szkołach, którym towarzyszyły opowieści o rzekomych heroicznych czynach w obronie matki-Rosji, a w sieci pojawiać nagrania dzieci trenujących w szkole obsługę broni na karabinach przypominających AK-4. Niedługo później okazało się również, że Kreml zdecydował się wprowadzić do szkół średnich obowiązkowe zajęcia z obsługi dronów bojowych.

I chociaż opinia publiczna nie pozostawiła za to na Rosji suchej nitki, bo widok małej dziewczynki składającej i rozkładającej karabin na czas, jest po prostu szokujący, szybko okazało się, że Ukraina niejako zmuszona jest pójść tą samą drogą. Pod koniec stycznia dowiedzieliśmy się, że w szkołach w zachodniej części Ukrainy rozpoczyna się wdrażane ćwiczeń strzeleckich z użyciem karabinu i pistoletu, choć w odróżnieniu od rosyjskich metod, przy użyciu nowoczesnych systemów interaktywnych.

6-latki szkolą się w obsłudze dronów

Szkolenie to miało być częścią szerszych wysiłków mających na celu "doskonalenie umiejętności związanych z edukacją wojskową i patriotyczną", co sugerowało, że Ukraina przygotowuje młodsze pokolenia do długotrwałej wojny i potencjalnej rekrutacji. A dziś dostajemy kolejne dowody, bo w sieci pojawiło się nagranie, na którym możemy zobaczyć, w jaki sposób ukraińskie dzieci uczą się pilotowania dronów bojowych.

I choć nie jest to widok, który ktokolwiek chciałby oglądać, dzieci doskonalą swoje umiejętności na placach obok szkół czy w specjalnie przygotowanych grach wideo - do wyboru są różne mapy terenu z poruszającymi się samochodami, a zadaniem "operatora" jest trafienie ich dronem-kamikadze.

Trwa wojna, czy tego chcemy, czy też nie i musimy być przygotowani
mówi jeden z instruktorów.

Ta wojna nie skończy się szybko

Jak przekonują instruktorzy, z których wielu to weterani z doświadczeniem na froncie, po dwóch latach wojny obsługa dronów musiała stać się stałym elementem programu nauczania. Przekonują też, że młodzi Ukraińcy doskonale zdają sobie sprawę z wojennej rzeczywistości, więc cieszy ich każde "trafienie", które w przyszłości może uratować im życie.

Podobnie jak lekcje z udzielania pierwszej pomocy, protokołów bezpieczeństwa czy treningu taktycznego, zwłaszcza że część z nich - o ile sytuacja na froncie się nie zmieni - prosto ze szkoły może trafić na front.

To przydatne, bo jest możliwe, że ktoś z nas będzie chciał w przyszłości zostać żołnierzem. Rzeczywistość jest taka, że wojna trwa, więc ta wiedza jest dla każdego nie do przecenienia. Co więcej, zajęcia z dronów są przydatne zarówno w cywilnych, jak i militarnych operacjach
mówi jeden ze starszych uczniów, Danylo Andriuszczenko.
Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas