Nieoczekiwana pomoc dla Rosjan? Używają broni sąsiedniego kraju

W sieci pojawiły się dowody, że wojska rosyjskie zaczęły wykorzystywać w Ukrainie gruzińskie wozy bojowe BMP-1U „Szkwał”. Jak się tam znalazły?

Na jednym z propagandowych materiałów rosyjskiej armii, Rosjanie pokazali szkolenie nowych jednostek. Internautów szczególnie zainteresował zaskakujący widok wozów BWP-1U "Szkwał", na których szkolili się rosyjscy żołnierze. Okazało się, że wcześniej należały do armii Gruzji.

Czy to dowodzi, że Gruzja za plecami całego świata zdecydowała się na wsparcie rosyjskiej agresji na Ukrainę? Nie, bo sami Rosjanie wyjawili, że BWP-1U których zaczęli używać, zostały zdobyte podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku. Teraz ze względu na kolejną wojenną potrzebę, wyciągnięto je z magazynów.

Reklama

Wozy z poprzedniej wojny Rosji trafiły na Ukrainę

Nie można potwierdzić, że zdobyte w Gruzji BWP-1U już trafiły na front. Warto wspomnieć, że podczas wojny w Ukrainie Rosjanie już przejęli przynajmniej dwa BWP-1U, wykorzystywane wcześniej przez Ukraińców.

Z dostępnych źródeł wynika, że w czasie niespełna tygodniowej wojny z 2008 roku, Rosja przejęła 14 wozów BWP-1U "Szkwał", znajdujących się wcześniej w gruzińskiej armii. Nawet jeśli wozy zdobyte we wcześniejszej rosyjskiej wojnie jeszcze nie trafiły na front, to ich użycie w ćwiczeniach sugeruje, że niedługo się tam znajdą. Eksperci wojskowi są zgodni, że pokazuje to rosnące problemy Rosjan z brakiem sprzętu.

BWP-1U "Szkwał" to wóz bojowy na sterydach

Aby było jeszcze ciekawiej to BWP-1U "Szkwał" jest wozem stworzonym przez Ukraińców na przełomie lat 90. i 2000. To modyfikacja BWP-1, gdzie przestarzałą wieżę z główną armatą kalibru 73 mm i jedną wyrzutnią pocisków ppanc. zastąpiono systemem wieżowym KBA-105 "Szkwał". W ten sposób wóz dostał lepsze działko 30 mm działo ZTM-1, dwa pociski ppanc. serii Konkurs oraz granatnik.

Dodatkowo w BWP-1U zastosowano boczne osłony, koła napędowe oraz gąsienice z BWP-2. Zmniejszono także liczbę miejsca dla przewożonych żołnierzy z 8 do 6, aby zniwelować efekt dodatkowej wagi. Dzięki nowemu systemowi BWP-1U stał się bardzo dobrym rozwinięciem wysłużonego wozu, który może zwalczać piechotę, pojazdy opancerzone, a nawet helikoptery czy drony lecące na niższych wysokościach.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy