Niewielki kraj dostarcza Ukrainie kolejny sprzęt wojskowy
Łotwa wspiera militarnie Ukrainę w jej walce o niepodległość. Dostarczony sprzęt wojskowy już jest wykorzystywany na froncie i jest solidnym wzmocnieniem ukraińskiej armii. O jaki sprzęt chodzi?
Do Ukrainy przybyło sześć nowych haubic M109 z Łotwy, dwa śmigłowce Mi-17 oraz dwa śmigłowce Mi-2. Do tej pory bałtycki kraj dostarczył naszemu wschodniemu sąsiadowi broń maszynową, bezzałogowe statki powietrzne, suche racje żywnościowe, amunicję, broń przeciwpancerną i pociski Stinger o wartości w sumie ponad 200 mln euro.
Pół roku temu systemy Stingera podarowane przez Łotwę pomogły ukraińskiej armii powstrzymać rosyjską inwazję. Teraz, gdy ukraińscy żołnierze kontratakują w wielu miejscach, nasze podarowane śmigłowce pomogą w prowadzeniu operacji wojskowych i ratownictwie. Wsparcie Ukrainy przez kraje zachodnie nie powinno się skończyć, dopóki nie uwolni ona całego swojego terytorium od rosyjskich sił okupacyjnych
Co potrafi dostarczony sprzęt?
M109 to amerykańska haubica samobieżna, która jest produkowana od 1962 roku i stale jest unowocześniana. Po odpowiednim przystosowaniu może forsować wodne przeszkody, a także strzelać pociskami różnego rodzaju, w tym nawet taktyczną nuklearną amunicję artyleryjską.
Zamontowany jest tu m.in. automatyczny układ kierowania ogniem oraz wzmocniony pancerz. Maszyna wyposażona jest w 8-cylindrowy silnik diesel Detroit-Diesel Model 8V-71T o mocy 302kW (405KM). Osiąga prędkość 56 km/h, a przy pełnym zbiorniku paliwa pokonuje około 390 km.
Podstawowym uzbrojeniem jest armata 155 mm, a dodatkowym: karabin maszynowy M2, granatnik automatyczny, karabin maszynowy M60 oraz karabin maszynowy M240. W wariancie "Paladyn" wprowadzono integrację inercyjnego systemu nawigacji, czujników wykrywających położenie broni, automatyzacji i zaszyfrowanego systemu komunikacji cyfrowej.
Śmigłowiec Mi-17 jest produkcji ZSRR i przeznaczony jest do celów transportowych oraz bojowych. Z dodatkowymi zbiornikami jest w stanie pokonać aż 1100 km i osiąga prędkość 250 km/h. Sprzęt ten odznacza się bardzo dobrymi właściwościami lotno-eksploatacyjnymi. Maszyna może być także występować w wersji artyleryjskiej.
Śmigłowiec Mi-2 to wielozadaniowy sprzęt zaprojektowany przez ZSRR. Śmigłowiec produkowany był od 1965 do 1985 roku. W sumie z fabryk wyjechało około 5500 egzemplarzy. Maszyny te mogą występować także w wariantach bojowych. Osiągają prędkość około 210 km/h, a przy zamontowaniu dodatkowych zbiorników paliwa mogą pokonać około 600 km.
Łotwa się zbroi?
Jak donosi obserwatorgospodarczy.pl w ciągu ostatnich 10 lat Łotwa zwiększyła swój budżet przeznaczony na obronność o 127 proc., co stanowi 2,3 proc. PKB kraju. W ten sposób kraj ten wypełnia cel wyznaczony przez NATO, aby państwa członkowskie przeznaczały powyżej 2 proc. swojego PKB na obronność.
Oprócz Łotwy dozbraja się także Litwa i Estonia. Zwiększenie zainteresowania inwestowaniem w sprzęt wojskowy nastąpiło po wojnie w Osetii Południowej (2008 rok) oraz po zajęciu Krymu (2014 rok).