Niezwykłe ulepszenie rosyjskich dronów. Ukraińcy w szoku

Rosjanie używają dronów ze specjalnym kamuflażem, który podczas nocnych ataków sprawia, że są praktycznie niewidoczne. Może to być duży problem dla ukraińskiej obrony powietrznej.

W nocy z 24 na 25 listopada rosyjska armia przeprowadziła największy atak dronów kamikadze na tereny Kijowa od początku wojny. Ukraińska obrona powietrzna miała pełne ręce roboty, broniąc nieba. Żołnierze zauważyli przy tym, że Rosjanie znacząco zmodyfikowali swoje drony Shahed do nocnych ataków.

Zbierając fragmenty zestrzelonych dronów, Ukraińcy odkryli, że duża część z nich była w zaskakującym czarnym kolorze. To kamuflaż, który ma znacząco ograniczać widoczność Shahedów w nocy. Utrudnia ich zauważenie zarówno gołym okiem, jak i przez radary.

Reklama

Specjalny kamuflaż na rosyjskich dronach

Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ignat wytłumaczył na antenie ukraińskiej telewizji, że Rosjanie nie tylko pomalowali swoje drony czarną farbą. Shahedy pokryto materiałem z włókna węglowego, który pochłania sygnał radaru i rozprasza sygnaturę cieplną. Z czarnym odcieniem sprawia to, że w nocy rosyjskie drony są trudniejsze do wykrycia.

Jurij Ignat przyznał, że to problem dla zespołów ukraińskiej obrony powietrznej. Do identyfikowania i śledzenia rosyjskich dronów w nocy używają często reflektorów i kamer termowizyjnych. W starciu z czarnymi Shahedami mogą być mniej skuteczne, a co za tym idzie, więcej rosyjskich dronów może przedostać się przez obronę powietrzną.

Rosjanie szukają sposobu na przebicie ukraińskiej obrony powietrznej

Specjalny kamuflaż na dronach to element wyścigi zbrojeń w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Rosjanie chcą w obecnym okresie jesienno-zimowym zastosować taktykę z ubiegłego roku, gdy za pomocą rakiet i dronów kamikadze atakowali kluczową infrastrukturę Ukraińców. W ten sposób chcą ich pozbawić prądu, ciepła i wody.

W tej taktyce ciągle nieodzowne są pochodzące z Iranu drony Shahed-136/131, nazywane przez Rosjan Gerań-1 i Gerań-2. Te bezzałogowce z ładunkami wybuchowymi o masie 15-20 kilogramów, mogą lecieć z prędkością 185 km\h. Są niezwykle tanie i proste w konstrukcji, a według niektórych raportów, Rosjanie sami zaczęli ich produkcję. Dzięki temu mogą dosłownie zalać nimi ukraińskie niebo, licząc, że przynajmniej kilka przebije się przez obronę powietrzną.

Rosyjsko-ukraińska wojna dronów

Jak rosyjskie drony Shahed ze specjalnym kamuflażem wydają się wielkim problemem dla Ukraińców, na razie nie można ocenić ich efektywności. To rozwiązanie jest jeszcze implementowane na froncie. Na razie zaś Ukraińcy zapewnili, że pomimo tego kamuflażu zestrzelili prawie wszystkie drony z rosyjskiego ataku.

Rosjanie na pewno mogą od razu liczyć na zaognienie wojny dronów. Tuż po największym ataku dronów Rosjan, Ukraińcy odpowiedzieli swoim uderzeniem bezzałogowcami w regionie Moskwy, Briańska, Tuly i Kalugi. Według oficjalnych komunikatów rosyjska obrona powietrzna wychwyciła co najmniej 20 niezidentyfikowanych dronów, z czego część mogła dotrzeć do celu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Drony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy