Noble Jump 2019. Niemieckie czołgi wjechały do Polski

Na poligonach w Polsce i Niemczech kończą się ćwiczenia Noble Jump 2019, podczas których siły szybkiego reagowania NATO ćwiczą przerzut oddziałów.

Podczas ćwiczeń strzelano wyłącznie ostrą amunicją...
Podczas ćwiczeń strzelano wyłącznie ostrą amunicją...East News

Oddziały szpicy miały zaledwie kilka godzin, aby dotrzeć na poligon w Żaganiu. Z baz z Niemiec, Holandii oraz Norwegii przerzucono drogą lądową, morską i powietrzną około 2500 żołnierzy oraz ponad 1000 pojazdów. Trzon sił użytych w ćwiczeniach stanowi 1 Korpus Niemiecko-Holenderski, który aktualnie pełni rolę sił szybkiego reagowania.

Oddziały niemieckiej 1 Dywizji Pancernej potrzebowały zaledwie doby, aby przygotować transport czołgów i transporterów opancerzonych z zachodniej części Niemiec do Polski. Kolejne niespełna 20 godzin Niemcy potrzebowali, aby koleją i autostradami dotrzeć do Żagania. Trzon niemieckich sił stanowi 9 Brygada Pancerna, stacjonująca w Munster. Mieli do pokonania około 400 km od Żagania. Nieco więcej czasu droga zajęła Holendrom z 45 batalionu pancernego.

Ćwiczenia

Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że oddziały szybkiego reagowania przystąpią do walki z marszu. Niemiecki batalion otrzymał rozkaz powstrzymania nacierającej brygady zmechanizowanej przeciwnika, utrzymanie wyznaczonych pozycji oraz przeprowadzenie kontrataku.

Wsparcia z powietrza udzielały niemieckie samoloty wielozadaniowe Eurofighter i polskie śmigłowce Mi-24. Oddziałom szpicy wsparcia udzieliły także samobieżne moździerze SMK 120 mm RAK na podwoziu KTO Rosomak 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej ze składu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Obecnie kończy się druga część ćwiczeń. Pierwsza trwała od 24 do 31 maja. Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych: "Noble Jump 2019 to ćwiczenie wojskowe prowadzone z udziałem sojuszników na terenie Polski. Celem działań jest sprawdzenie zdolności dowództwa NATO i państw sojuszniczych do przemieszczenia komponentu lądowego. Jednocześnie podczas manewrów sprawdzone i zweryfikowane zostaną procedury, przyjęte pomiędzy siłami zbrojnymi i polskimi służbami drogowymi w zakresie przemieszczania wojsk na terenie kraju".

Ćwiczenia odbywają się każdego roku, aby sprawdzić gotowość jednostek aktualnie prowadzących dyżur operacyjny. Od 1 stycznia 2020 roku dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO obejmą żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Wóz ewakuacji medycznej na podwoziu KTO Boxer
Podczas ćwiczeń strzelano wyłącznie ostrą amunicją
Panzerhaubitze 2000 z niemieckiego 325 batalionu artylerii
Mi-24 podczas ćwiczeń
+8
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas