Norwegia przekazała 22 samobieżne haubice M109 Ukrainie

Norwegia przekazała Ukrainie 22 samobieżne haubice M109 wraz z wyposażeniem, częściami zamiennymi oraz amunicją poinformowało norweskie ministerstwo obrony. Kolejne dostawy broni mają być już ukryte przed opinią publiczną.

Samobieżna haubica M109

Jest to amerykańska haubica samobieżna, której pierwsze egzemplarze seryjne opuściły hale montażowe w 1962 roku. To najpopularniejsza haubica samobieżna na świecie produkowana do dzisiaj. Stany Zjednoczone sprzedały pojazdy tego typu do prawie 30 krajów.

Pojazd zasilany jest 8-cylindrowym silnikiem diesla Detroit-Diesel Model 8V-71T o mocy 302 kW (405 KM), która pozwala osiągnąć prędkość 56 kilometrów na godzinę.  Jego długość to 6,61 metra, szerokość  to 3,29 metra, a wysokość 3,28. Masa bojowa maszyny to 23 723 kilograma. M109 może pokonywać brody o głębokości 1,07 metra, rowy o szerokości 1,82 m i ściany o wysokości 0,52 metra. Pojazd wyposażony jest w haubicę 155 mm oraz karabin maszynowy 12,7 mm.

Reklama

Stany Zjednoczone sprzedały pojazd tego typu do prawie 30 krajów. Obecnie w użyciu znajduje się około 4000 haubic samobieżnych M109. Brał on udział w konflikcie wietnamskim, wojnach arabsko-izraelskich czy wojnie iracko-irańskiej.

M109 może strzelać różnego rodzaju pociskami, w tym również taktycznymi nuklearnymi pociskami artyleryjskimi. Działo ma zamek śrubowy i nie posiada automatu ładującego - ładowanie odbywa się tutaj ręcznie. Wraz z kolejnymi edycjami zmodernizowano podstawę działa, unowocześniono wieże i samą haubicę, instalując automatyczny układ kierowania ogniem oraz wzmacniając opancerzenie. Pojazd obsługiwany jest przez 6 osób.

Norweska wersja haubic to jedna z najnowocześniejszych jej wariantów. Ostatnia modyfikacja miała miejsce w 2007 roku.  Posiada działa kalibru 39, co umożliwia trafienie celów oddalonych o 30 kilometrów. Pojazd otrzymał również nowy interkom oraz system nawigacyjny. Posiada również charakterystyczne uchwyty na tyle pojazdu i platformie na jego prawym boku. Ukraińcy artylerzyści zostali wytrenowani zawczasu z obsługi dział. Norwegowie dostarczyli również 4 tys. pocisków przeciwczołgowych M72 oraz pocisków przeciwlotniczych Mistral.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Norwegia | wojna w Ukrainie | Rosja | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama