Nowe zagrożenie dla Ukrainy. Rosja rozmieszcza 2S35 Koalicja-SW

Rosja wysłała do Ukrainy nowe działo samobieżne 2S35 Koalicja-SW. Jednostka została zaprezentowana po raz pierwszy podczas Parady Zwycięstwa w 2015 roku, ale dotąd nie była wykorzystywana na froncie.

Rosja wysłała do Ukrainy nowe działo samobieżne 2S35 Koalicja-SW. Jednostka została zaprezentowana po raz pierwszy podczas Parady Zwycięstwa w 2015 roku, ale dotąd nie była wykorzystywana na froncie.
Nowe zagrożenie dla Ukrainy. Rosja rozmieściła 2S35 Koalicja-SW /defence-blog.com /domena publiczna

Państwowa rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała o rozpoczęciu seryjnej produkcji samobieżnej haubicoarmaty 2S35 Koalicja-SW i rozmieszczeniu jej w strefie "Specjalnej Operacji Wojskowej", jak kłamliwie Kreml nazywa wojnę w Ukrainie. Podkreśla jednak, że na ten moment nie otrzymała oficjalnego potwierdzenia tej informacji ze strony rosyjskich urzędników.

Rosja wysyła do Ukrainy 2S35 Koalicja-SW

2S35 Koalicja-SW to rosyjska samobieżna haubicoarmata kalibru 152 mm, która została opracowana przez Centralny Naukowy Instytut Badawczy "Buriewiestnik" (będący częścią koncernu zbrojeniowego Urałwagonzawod) jako jednostka wspierająca, a docelowo następca działa samobieżnego 2S19 Msta-S. Prace nad nią ruszyły w 2006 roku i pierwotnie zakładały wykorzystanie tego samego podwozia ze zmodyfikowaną wieżą z podwójnym działem 152 mm z automatem ładowania w formie dwóch wahadłowych podajników. Koncepcja ta została jednak odrzucona w 2010 roku, kiedy to zapadła też decyzja o osadzeniu systemu na podwoziu gąsienicowym z rodziny T-72/90. Co ciekawe, seryjna produkcja miała ruszyć już w 2015 roku, więc nowe informacje agencji TASS sugerują, że Rosja ma tu już osiem lat opóźnienia.

Reklama

2S35 Koalicja-SW. Co to za jednostka?

System 2S35 Koalicja-SW jest przeznaczony do zwalczania różnych celów naziemnych, w tym centrów dowodzenia, węzłów komunikacyjnych, baterii artylerii i moździerzy, pojazdów opancerzonych, systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz sił wroga.

Załoga - składająca się z kierowcy, działonowego i dowódcy - ma do dyspozycji cyfrowe wyświetlacze zintegrowane w zautomatyzowany system dowodzenia taktycznego, umożliwiający cyfrową komunikację, całodobową obserwację, autonomiczne wyznaczanie stanowisk strzeleckich i dostosowywanie ognia w każdych warunkach pogodowych. Co więcej, pojazd posiada tryb ognia w ruchu, co zdaniem zdaniem serwisu Defense-Blog było wcześniej niedostępne dla rosyjskiej artylerii.

Głównym uzbrojeniem systemu jest haubica 2A88 kalibru 152.4 mm osadzona w wieży wyposażonej w pełny automat ładowania pocisku oraz ładunku miotającego (maksymalna szybkostrzelność wynosi 8 strzałów na minutę). Maksymalny zasięg dla tradycyjnych pocisków to 30 km, dla pocisków z gazogeneratorem wzrasta do 40 km -  2S35 Koalicja-SW może przewozić zapas 60-70 pocisków. Uzbrojenie dodatkowe stanowią tu zdalnie sterowany karabin maszynowy Kord kalibru 12.7 mm oraz system automatycznego okopywania się.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: armatohaubica | Rosja | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy