Potężny okręt chroni Kijów przed dronami kamikadze
Ukraińskiej stolicy broni specjalny okręt klasy Hiurza-M o nazwie "Bucza", który pomaga strącać fale rosyjskich dronów kamikadze.
Wraz z nadejściem zimy Rosjanie intensyfikują ataki dronami kamikadze na kluczową infrastrukturę Ukrainy. W odpowiedzi Ukraińcy zaprzęgają do swojej obrony powietrznej najróżniejszy sprzęt. Jednym z mniej znanych jest kuter artyleryjski klasy Hiurza-M, ochrzczony jako "Bucza". Okręt został skierowany na okres zimy do patrolowania Dniepru w Kijowie. "Bucza" stanowi dodatkową siłę ognia, w trudnej walce z falami rosyjskich dronów kamikadze Shahed.
Okręt klasy Hiurza-M broni Kijowa przed dronami
Dzięki swojej mobilności "Bucza" stanowi szybkie pogotowie ratunkowe dla obrony powietrznej Kijowa. Ogrom Dniepru pozwala okrętowi pokryć ochroną dość spory obszar. Wystarczy sygnał od operatorów systemów wykrywania zagrożenia bądź bystre oko załogantów. Wtedy "Bucza" może szybko przemieścić się w rejon ataku i przechwycić lecące drony.
Dodatkowy ogień z dział i pocisków okrętu zdają egzamin. Sami marynarze podkreślają, że pracują praktycznie bez przerwy, ćwicząc w dzień i broniąc Kijowa w nocy. Siła ognia "Buczy" wystarczy, aby zatrzymać atak kilku dronów Shaded, z którymi głównie muszą się mierzyć obrońcy.
Okręt klasy Hiurza-M "Bucza". Strażnik Kijowa
Hiurza-M to nazwa kutrów artyleryjskich projektu 58155, które po raz pierwszy trafiły na wyposażenie ukraińskiej marynarki w 2016 roku. Powstały jako okręty do patrolowania płytkich akwenów jak rzeki, jeziora czy morze w odległości do 20 mil morskich od brzegu. Przed wojną ich główną misją było zwalczanie przemytu na Dunaju. Sama "Bucza" jest najnowszym okrętem tej klasy, który wszedł do służby w maju br. Jego nazwa jest niezwykle symboliczna i odnosi się do miasta, w którym Rosjanie podczas trwającej wojny dokonali przerażających zbrodni.
Pomimo dość niewielkich rozmiarów, kutry klasy Hiurza-M mają bardzo silne uzbrojenie. Mieszczą się na nich dwa zdalnie sterowane systemy wieżowe Katran-M. W nich umieszczone są działka 30 mm i wyrzutnie kierowanych pocisków do niszczenia czołgów Stugna. Załoga ma też do dyspozycji ręczne wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Igła. Do ochrony okręty klasy Hiurza-M wykorzystują systemy UPPP-20, które wykrywają nadlatujące zagrożenie jak pociski kierowane i wypuszczają specjalne wabiki. Ich działanie można porównać do polskich systemów Obra, montowane na polskich ciężkich wozach bojowych jak czołgi PT-91 Twardy czy transportery Rosomak.
Kutry artyleryjskie klasy Hiurza-M
Podstawowe informacje:
- Producent: Kuznia na Rybalskomu
Wyprodukowana liczba: 8
Ogólne parametry techniczne:
- Długość całkowita: 23 m
Szerokość: 4,8 m
Załoga: 5 osób
Wyporność standardowa: 54 t
Zanurzenie: 1 m
Mobilność:
- Napęd: 2x silniki diesla 1125 Caterpillar C18 i 2x wały
Prędkość maksymalna: 25 węzłów (46 km\h)
Zasięg: 900 mil morskich (1666 km) przy średniej prędkości 12 węzłów (22 km\h)
Uzbrojenie:
- 2x działka 30 mm ZTM1, strzelające amunicją przeciwpancerną, zapalającą i wybuchową
2x granatniki 30 mm KBA-117
2x karabiny maszynowe 7,62 mm KT
4x kierowane pociski przeciwpancerne Stugna
2x (minimum) ręczne wyrzutnie przeciwlotnicze 9K38 Igła
Systemy elektroniczne:
- 1x radar 2D Delta-M
1x radar nawigacyjny w paśmie X Furuno
1x sonar Cerebrus Mod2