Nowoczesne rosyjskie samoloty Su-35 wejdą w skład irańskiej armii

Militarna współpraca Rosji i Iranu szybko się rozwija. W ostatnich miesiącach Teheran dostarczył Moskwie bojowe drony, które są wykorzystywane w wojnie w Ukrainie. Teraz Rosja może się odwdzięczyć, sprzedając Iranowi swoje nowoczesne myśliwce Su-35.

Turecki portal sammunasanayist.com poinformował, że Iran oficjalnie ogłosił chęć zakupu rosyjskich myśliwców Su-35. Taką informację podał Dowódca Sił Powietrznych Islamskiej Republiki Iranu generał Hamid Vahedi. Teheran zamierza pozyskać 24 rosyjskie samoloty bojowe.

Maszyny te wcześniej miał otrzymać Egipt, jednakże "nie odebrał dostawy z powodu problemów z wydajnością samolotów". Eksperci twierdzą również, że kraj ten obawiał się potencjalnych amerykańskich sankcji. Według tureckich źródeł w Rosji przebywa obecnie 30 irańskich pilotów, którzy szkolą się z obsługi nowoczesnych rosyjskich samolotów. Z kolei irańskie źródła twierdzą, że celem Teheranu jest pozyskanie ponad 60 samolotów Su-35.  Według oficjalnych informacji Rosja zdążyła wyprodukować już 17 myśliwców, które były wcześniej zamówione przez Egipt w 2019 roku - mają one znajdować się w zakładach Suchoj.

Reklama

Wojskowe zakupy Iranu

Z powodu nałożonego przez ONZ embarga na broń i na sam Iran, kraj ten przez bardzo długi czas nie był w stanie dokonać zakupów broni na dużą skalę. Przez to Teheran próbował jak najdłużej utrzymać jak najwięcej swoich starych samolotów bojowych takich jak: MiG-29, MiG-21, czy F-14. Jednakże nie mógł konkurować z innymi krajami z regionu Zatoki Perskiej.

Embargo wygasło w 2020 roku, wówczas Iran zaczął aktywnie poszukiwać nowych myśliwców i systemów obrony powietrznej. Teheran skierował się ku swojemu sojusznikowi, czyli Rosji, z którą od 2021 r. prowadził negocjacje dotyczące zakupu różnego rodzaju broni i systemów wojskowych. W 2022 roku podpisano porozumienie między tymi krajami, które dotyczy rozwoju współpracy wojskowej na 20 lat. Umowa obejmuje zakup dwóch systemów obrony powietrznej S-400 oraz 24 myśliwców Su-35 oraz konserwację i modernizację rosyjskich myśliwców, które obecnie znajdują się w irańskiej armii.

Jak donosi portal savunmasanayist.com, koszt umowy szacowany jest na łączną wartość około 10 miliardów dolarów, jednakże część ustaleń nie została ujawniona. Dodatkowo w bazie Mehrabad w Iranie zbudowano już hangar służący do modernizacji samolotów MiG-29 i Su-24. Według niektórych ekspertów irańskie myśliwce MiG-29A mają zostać zmodernizowane do MiG-29SMT.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | su-35 | Rosja | Iran
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy