Oberwała rosyjskim pociskiem i nic! Ta "Puma" jest niezniszczalna

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie dokumentujące niewiarygodną akcję amerykańskiego drona RQ-20 Puma. UAV oberwał rosyjskim pociskiem przeciwlotniczym i jak gdyby nigdy nic... poleciał dalej!

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie dokumentujące niewiarygodną akcję amerykańskiego drona RQ-20 Puma. UAV oberwał rosyjskim pociskiem przeciwlotniczym i jak gdyby nigdy nic... poleciał dalej!
Rosyjski pocisk nie poradził sobie z małą "Pumą" / United States Army/Sgt. Mike MacLeod i Twitter/Clash Report /domena publiczna

Czyżby Amerykanie dostarczyli Ukraińcom niezniszczalne drony? Na to wygląda, bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że RQ-20 Puma oberwał rosyjskim pociskiem przeciwlotniczym i nic się mu nie stało - ba, poleciał dalej, a my możemy oglądać nagranie z całego wydarzenia. A mówiąc już całkiem poważnie, film robi jeszcze większe wrażenie, jeśli weźmiemy pod uwagę, z jakim konkretnie typem bezzałogowca mamy do czynienia.

Rosyjski pocisk nie poradził sobie z małą "Pumą"

AeroVironment RQ-20 Puma to produkowany przez AeroVironment amerykański system latający zasilany bateryjnie, który charakteryzuje się kompaktowym rozmiarem (1,4 m długości, 2,8 m rozpiętość skrzydeł i 5,9 kg wagi) i startem z ręki operatora. Nie jest to dron bojowy, ale służący do nadzoru i gromadzenia danych wywiadowczych z wykorzystaniem kamery elektrooptycznej i kamery na podczerwień.

Reklama

Każdy wojskowy system RQ-20 składa się z trzech pojazdów powietrznych i dwóch stacji naziemnych. Mogą one może działać w ekstremalnych warunkach pogodowych, w tym w temperaturach od -29 do 49°C, przy wietrze o prędkości do 46 km/h i opadach deszczu do 25 mm na godzinę. Drony mogą latach z maksymalną prędkością 83 km/h, pozostawać w powietrzu przez 2 godziny i pokonać w tym czasie 15 km.

RQ-20 Puma, czyli ja tu tylko zwiedzam!

Specyfikacja różni się nieco w zależności od wersji, ale opis nagrania opublikowanego w mediach społecznościowych nie wskazuje, z jaką dokładnie mamy do czynienia w tym przypadku.

Warto jednak pamiętać, że większość skupia się na poprawie zdolności monitorowania i zwiększeniu czasu pozostawania w powietrzu, a tym samym zasięgu, np. poprzez dodanie ultracienkich paneli fotowoltaicznych, dzięki którym czas pracy Pumy rośnie do nawet 9 godzin. 

Jeden z najnowszych wariantów, tj. Puma 3 AE produkowana od 2021 roku, zaprojektowany jest zaś do użytku morskiego, dzięki czemu może lądować nie tylko na ziemi, ale i na wodzie.

Ukraina otrzymała drony RQ-20 Puma w ramach amerykańskiego pakietu pomocy o wartości 300 mln dolarów, ogłoszonego 1 kwietnia 2022 r. UAV znajduje się również na wyposażeniu wielu innych armii świata, w tym Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji czy Niemiec.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rozpoznanie | Drony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy