Odległy kraj zaatakował Izrael dronem kamikadze

Sytuacja na Bliskim Wschodzie coraz bardziej się zaognia. Bojownicy Huti z Jemenu zapowiedzieli regularne ataki na Izrael za pomocą wszelkiej broni.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie coraz bardziej się zaognia. Bojownicy Huti z Jemenu zapowiedzieli regularne ataki na Izrael za pomocą wszelkiej broni.
Huti wykorzystują irańskie drony przeciw Izraelowi /123RF/PICSEL

Amerykańska Marynarka Wojenna ogłosiła, że okręt USS Carney, amerykański niszczyciel typu Arleigh Burke, zestrzelił dziś (29.11) drona kamikadze, który został wystrzelony z terytorium Jemenu i zmierzał nad wodami Morza Czerwonego do Izraela. Likwidacja maszyny miała miejsce w pobliżu cieśniny Bab al-Mandab.

Kontrolujący Jemen rząd Huti zapowiedział, że będzie regularnie atakował Izrael za pomocą rakiet balistycznych czy dronów kamikadze. Nie jest tajemnicą, że praktycznie całe uzbrojenie bojowników Huti pochodzi z Rosji i Iranu, czyli krajów, które na porządku dziennym wspierają islamskich terrorystów.

Reklama

Huti z Jemenu wysłali drona kamikadze na Izrael

Huti nie żartują. Tydzień temu, bojownicy ogłosili i opublikowali materiał filmowy z akcji porwania statku towarowego o nazwie Galaxy Leader na wodach Morza Czerwonego. Członkowie Huti przybyli do statku na pokładzie śmigłowca i wykonali desant. Jemeńskie oddziały specjalne wtargnęły na mostek, a następnie aresztowały kapitana i całą załogę, składającą się z 22 osób. Operatorem pływającego pod banderą Bahamów statku jest Japonia, ale jednostka należy do brytyjskiej firmy, w której udziały ma izraelski biznesmen Rami Unger.

Pod koniec października i na początku listopada, Huti wystrzelili w kierunku Izraela rakiety balistyczne i drony kamikadze. Jedna i druga broń pochodzić miała z Iranu. Amerykański niszczyciel USS Carney zestrzelił wszystkie środki napadu powietrznego zanim dotarły do granic Izraela. Jak informuje US Navy, zestrzelenia dokonano za pomocą pocisków SM2.

Dron został zestrzelony przez niszczyciel USS Carney

Pociski Raytheon Standard SM-2 Block IIIA (RIM-66) są wystrzeliwane z wyrzutni pionowej Lockheed Martin Mk 41 VLS (Vertical Launch System). Mogą one zwalczać cele znajdujące się w odległości ponad 130 km od jednostki pływającej. W ciągu ostatnich kilku lat odpalono ponad 2700 sztuk pocisków SM-2 różnych odmian, w tym przynajmniej kilka razy w realnych warunkach bojowych. Wiadomo, że doszło do tego w przypadku USS Carney i USS Mason.

Huti używają m.in. irańskich dronów Shahed-136, czyli tych samych, które Rosjanie używają od ponad roku do ataków na ukraińskie miasta. Są to drony kamikadze rozwijające prędkość 185 km/h i dysponujące zasięgiem blisko 2500 kilometrów, zatem bez problemu są w stanie dolecieć z Jemenu do Izraela i uderzyć np. na cele cywilne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: huti
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy