Oto kamizelka, która zapewnia termalny kamuflaż przed kamerami wroga (film)

Amerykańscy żołnierze niebawem otrzymają na wyposażenie specjalne kamizelki, dzięki którym na życzenie staną się niewidzialni dla nawet najpotężniejszych systemów termowizyjnych wroga. Zobaczcie film.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Narodowego Uniwersytetu Singapuru wspólnie zbudowali funkcjonalną kamizelkę niewidkę do eliminacji wszelakich sygnatur cieplnych. Na opublikowanym materiale filmowym możemy zobaczyć, jak urządzenie dopasowuje temperaturę powierzchni do warunków termicznych otoczenia.

W ten sposób zapewnia żołnierzowi pełną niewykrywalność przez popularne systemy FLIR, czyli kamery termowizyjne, które znajdują się na wyposażeniu wojaków, gdy eksplorują oni terytoria wroga np. podczas nocy. System potrafi w zaledwie kilkanaście sekund zmienić temperaturę kamizelki z 15 do 38 stopni Celsjusza i odwrotnie.

Reklama

Istotą tego urządzenia jest specjalnie zaprojektowany system termoelektryczny. Naukowcy tłumaczą, że jest on na tyle elastyczny, że bez problemu można wypełnić nim każdą odzież. Urządzenie jest osadzone w dwóch warstwach elastomeru, czyli elastycznego tworzywa sztucznego. Co ważne, zmiany temperatury kamizelki nie są odczuwalne dla jej użytkownika. System jest zasilany z baterii.

Niestety, jest jedno ale, pomimo niesamowitych zdolności tego urządzenia do ukrywania żołnierzy przed systemami termowizyjnymi wroga, wciąż nie rozwiązuje ono problemu wydychanego ciepłego powietrza przez człowieka. Naukowcy chcą teraz zająć się i tym problemem. Sugerują użycie specjalnej maski do chłodzenia gazów na bazie suszarki do włosów dmuchającej chłodnym powietrzem. Ma ona działać zarówno w przypadku obniżania temperatury, jak i podwyższenia.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. University of California San Diego

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy