Reklama

Pierwsza "ofiara" F-35. Co zestrzelił najnowocześniejszy samolot świata?

Najnowszy samolot szturmowy świata, myśliwiec V generacji F-35 strącił pierwszy statek powietrzny. Jego celem był irański dron, a zestrzelenia dokonał izraelski samolot. Obecnie samoloty te często wykonują misje powietrzne nad Polską ochraniając większe samoloty zwiadowcze oraz odstraszając rosyjskie maszyny.

Izraelskie Siły Powietrzne użyły swoich F-35i Adir do zestrzelenia dwóch irańskich dronów - poinformował przedstawiciel izraelskiego wojska. Sytuacja ta miała miejsce ponad rok temu, ale Izrael ujawnił to dopiero dzisiaj, 9 marca 2022 roku.

Służby prasowe izraelskich sił powietrznych w marcu 2021, przechwyciły dwa irańskie drony, które zostały wysłane w kierunku izraelskiego terytorium. To pierwsze na świecie przechwycenie statku powietrznego przez F-35. Samoloty miały udowodnić zdolność do szybkiego i precyzyjnego zidentyfikowania celu.

Reklama

Drony zostały przechwycone przed wkroczeniem w izraelską przestrzeń powietrzną i zostały zestrzelone nad terytorium innego państwa, ale nie wiadomo którego. Prawdopodobnie była to Syria, z której bardzo często startują bezzałogowe aparaty latające wkraczającej w izraelską przestrzeń powietrzną.

Przechwycone drony zostały zidentyfikowane jako irański "Shadad 197", a ich celem był transport amunicji do Hamasu uznawanego przez Izrael za organizację terrorystyczną. Bezzałogowe aparaty latające bardzo często używane są transportowania amunicji do strefy Gazy, ale izraelskie lotnictwo poinformowało, że wykryło też uzbrojone drony, które miały zniszczyć budynki w Izraelu.

Izrael zamówi 50 samolotów F-35 i jest z nich bardzo zadowolony. Planowane jest zakupienie kolejnych 25 sztuk.

Polska kupi F-35

F-35 to najnowocześniejszy samolot sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Zbudowane w technologii stealth maszyny 5-tej generacji powoli zastępują inne amerykańskie samoloty, takie jak: F-15, F-16 i F-18. Wchodzą również na użytek państw członkowskich. Ministerstwo Obrony Polski w 2020 roku podpisało kontrakt z USA na dostarczenie 32 samolotów F-35 Lightning II do Wojska Polskiego za kwotę 4,6 miliarda dolarów. Obecnie samoloty te często wykonują misje powietrzne nad Polska ochraniając większe samoloty zwiadowcze oraz odstraszając rosyjskie maszyny.

Sprawdź: Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc! - serwis z ogłoszeniami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: F-35 | Izrael | Iran

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy