Polacy pokazali niezwykły radar. Pracują nad nim już 11 lat
Na tegorocznych targach MSPO 2024 swoją premierę miał polski RWKO Sajna. To polska konstrukcja, która będzie niezwykle ważnym elementem systemu obrony przed najgroźniejszymi rakietami. Przybliżamy jej możliwości.
Premiera radaru Sajna. Gamechanger obrony przeciwlotniczej Polski
Radar Wielofunkcyjny Kierowania Ogniem (RWKO) Sajna, to konstrukcja polskiego przedsiębiorstwa PIT-RADWAR. Powstawał aż od grudnia 2012 roku i stanowi wielkie osiągnięcie polskiego przemysłu obronnego.
RWKO Sajna ma być stacją radiolokacyjną systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Jego zadaniem będzie wykrywanie, śledzenie i wstępne namierzanie celów dla wyrzutni rakietowych. Ma być oczami naszej armii, które pozwolą wykryć prawie wszystko, co naruszy naszą przestrzeń powietrzną, od dronów i śmigłowców, po rakiety i pociski balistyczne krótkiego zasięgu.
Wartość Sajny wzmacnia fakt, że ma zostać zintegrowana z najnowszymi systemami dowodzenia IBCS, które Polska jako pierwsze wraz z USA, wdroży do służby. Produkt PIT-RADWAR będzie dzięki temu stanowił istotny element całej sieci obrony powietrznej naszej armii.
Technologie radaru Sajna
Sukces RWKO Sajna pozwoli Polsce pozyskać krajowe narzędzie radiolokacyjne z najwyższej półki. Ta stacja wykorzystuje m.in. aktywną antenę AESA, wykorzystującą technologię azotku galu do swoich półprzewodników. Pozwala to na zwiększenie efektywności energetycznej, przy zapewnieniu mniejszego nagrzewania. To natomiast zmniejsza sygnaturę cieplną, utrudniając wykrycie stacji. RWKO Sajna może być także dostosowywana do wykrywania konkretnych celów po odpowiednim zaprogramowaniu.
Warto dodać, że podstawowe elementy stacji jak antena, maszt czy systemy łączności są przewożone w kontenerze, umieszczonej na podwoziu wozu Jelcz P112.57. O bezpieczeństwo RWKO Sajna może zadbać także zestaw imitatorów sygnału, które mogą zmylić potencjalny ostrzał.
Parametry taktyczno-techniczne RWKO Sajna:
- Częstotliwość pracy: Pasmo C
- Zasięg instrumentalny: 180 km
- Pokrycie w azymucie/elewacji: 360 stopni/70 stopni
- Czas odświeżania informacji: 2 sekundy
- System łączności i transmisji danych: radiowy i przewodowy
- Załoga: 2-3 osoby
Przyszłość RWKO Sajna w Wojsku Polskim
Zaprezentowany na MSPO 2025 radar Sajna to prototyp, przechodzący badania. Wstępne, które poprzedzą badania kwalifikacyjne przez wojsko. Mogą zakończyć się w przeciągu kilku następnych miesięcy. Po nich radar może trafić do produkcji seryjnej.
Każda bateria systemu Narew ma posiadać dwa radary Sajna. Jako że Wojsko Polskie ma w planach pozyskanie łącznie 23 takich baterii, daje to potencjalnie 46 radarów.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.