Polska ma największy poligon w Europie. Gdzie ćwiczą nasi żołnierze?

Poligony to jedne z najważniejszych miejsc wchodzących w skład infrastruktury militarnej danego kraju. Zamknięte tereny służą do przeprowadzania ćwiczeń wojskowych. Okazuje się, że Polska może się poszczycić największym poligonem w Europie. Na jego terenie znajduje się niemal 200 budynków wykorzystywanych do ćwiczeń.

Co to jest poligon wojskowy?

Poligon wojskowy to teren zamknięty, do którego nie mają wstępu osoby cywilne. Zazwyczaj ma kształt wielokąta (stąd nazwa – "polygon" to po angielsku wielokąt). Na jego terenie odbywają się ćwiczenia wojskowe. Poligony mogą służyć do testowania różnych rodzajów broni, a także opracowywania i sprawdzania taktyki

Poligony wojskowe można sklasyfikować pod kątem ich zastosowania. Wyróżniamy między innymi:  

Reklama
  • poligony artyleryjskie; 
  • poligony chemiczne; 
  • poligony lotnicze; 
  • poligony morskie; 
  • poligony czołgowe; 
  • poligony służące do szkolenia wojsk specjalnych; 
  • poligony atomowe. 

Co istotne, niektóre z omawianych terenów wojskowych mogą łączyć w sobie powyższe funkcje. W Polsce niektóre poligony są często udostępniane wojskom sojuszniczym w ramach współpracy w obrębie NATO. 

Gdzie są poligony wojskowe w Polsce?

W Polsce istnieje ponad 80 poligonów wojskowych. Dokładną liczbę ciężko jest ustalić, ponieważ niektóre z obiektów są dość małe i nie ujęto ich w statystykach. Największe skupiska poligonów znajdują się w Borach Dolnośląskich oraz na Pojezierzu Drawskim i Szczecineckim.

Jednymi z największych poligonów w naszym kraju są: Poligon Drawski, Poligon Żagań-Świętoszów, Poligon Nowa Dęba i Poligon Orzysz. Co ciekawe, 21 Centralny Poligon Lotniczy nieopodal wsi Nadarzyce jest największym poligonem lotniczym w Europie. Korzystają z niego również siły powietrzne krajów sojuszniczych wchodzących w skład NATO. 

Polska ma największy poligon w Europie

Okazuje się, że nasz kraj może poszczycić się nie tylko największym poligonem lotniczym w Europie. Poligon Drawski, a właściwie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, to największy poligon w Europie. W owym miejscu polscy żołnierze mogą szkolić się na około 34 tysiącach hektarów powierzchni.

Na terenie poligonu znajduje się ponad 200 budynków wykorzystywanych w zróżnicowanych szkoleniach. Wśród obiektów treningowych możemy wyróżnić między innymi strzelnice artyleryjskie, strzelnice dla piechoty czy rzutnię granatów ręcznych. Oprócz tego usytuowany jest tam ośrodek szkolenia przeciwchemicznego. W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych szkolą się również żołnierze wojsk sojuszniczych NATO. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: poligon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy