Polskie drony bojowe dla Ukrainy. "To urządzenia światowej klasy"

Polskie firmy projektują i tworzą sprzęt wojskowy światowej klasy. Niebawem najnowocześniejsze drony trafią na Ukrainę, gdzie pomogą naszym sąsiadom skuteczniej walczyć z rosyjskim agresorem.

Polskie drony Warmate od WB Electronics dla ukraińskiej armii
Polskie drony Warmate od WB Electronics dla ukraińskiej armiiWB Electronicsmateriały prasowe

— Wraz z kilkoma przyjaciółmi postanowiliśmy stworzyć zbiórkę, by wspomóc Ukrainę, tym razem naprawdę polskim orężem. Uwierzcie, w kwestii dronów naprawdę nie mamy się czego wstydzić - powiedział Jarosław Sterkowicz, współorganizator zbiórki na serwisie Pomagam.pl, przedsiębiorca z Krakowa i pasjonat polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Jarosław oraz Mateusz Kaczyński, freelancer z Białegostoku, postanowili, że zorganizują akcję wsparcia dla zajętej wojną Ukrainy. Ruszyła zbiórka internetowa. Już po pierwszym dniu na zbiórkę wpłacono ok. 50 tysięcy złotych. Na razie to kropla w morzu, ale organizatorzy i wspierający tę akcję są pewni, że uda się osiągnąć cel.

Polskie drony Warmate dla ukraińskiej armii

Jest nim zakup nowoczesnych dronów, zaawansowanego sprzętu do ich obsługi i broni od polskiej firmy WB Electronics. Chodzi o drony Warmate, należące do kategorii amunicji krążącej. Dron ma 1,6 metra rozpiętości skrzydeł, nieco ponad metr długości, a jego waga to blisko 6 kg. Pojazd może przebywać w powietrzu przez 60 minut, oferuje zasięg na poziomie 30 km, prędkość przelotu do 80 km/h i może odbywać loty na wysokości od 150 do 300 metrów.

Przedstawiciele firmy WB Electronics zadeklarowali, że zajmą się kontaktem z ukraińską armią, transportem i przekazaniem polskich dronów. Organizatorzy chcą przy okazji akcji pokazać Polakom i całemu światu, że w naszym kraju produkuje się świetny sprzęt, który zyskał uznanie za granicą.

Drony FlyEye to światowej klasy systemy obserwacyjne

Co ciekawe, w Ukrainie od wielu lat często wykorzystywano w walce z rosyjskimi separatystami polskie drony FlyEye, produkowane przez inżynierów WB Electronics. Są to urządzenia przeznaczone do zwiadu powietrznego.

Grupa WB zaprezentowała w kwietniu na targach POLSECURE w Kielcach również nowego drona. Jest to kompaktowy szturmowo-rozpoznawczy wielowirnikowiec. Urządzenie może być przenoszone w formie cylindra. Gdy zajdzie potrzeba jego uruchomienia i wysłania w misję, wówczas wystarczy wystrzelić go z wyrzutni lub zwolnić pierścień zabezpieczający i podrzucić w powietrze, a dron uruchomi się i odleci.

Urządzenie może pełnić rolę obserwacyjną lub uderzeniową. W tym drugim przypadku, dron jest wyposażany w ładunek wybuchowy, czyli realizuje misję kamikadze. Firma zapewnia też integrację z systemem AMSTA czy platformami UGV/USV/UAV. Drony mają też działać w systemie roju. Jak podaje serwis MiliMag, maksymalny zasięg lotu ma wynosić 2000 metrów przy długotrwałości lotu od 20 minut do 40 minut.

Słoniątko wpadło do rowu. Dramatyczna akcja ratunkowaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas